Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Genel, Güncel, Sendika-Dernek, Yer Değişikliği 11 Ekim 2016 1917 Görüntüleme

Atama Nakil Yönetmeliği Değişikliklerine sandikalar dava açtı

 

Atama Nakil Yönetmeliği Değişikliklerine sandikalar Karşı Dava açtı

Genel Sağlık-İş sendikasında yapılan açıklama

Bilindiği üzere; Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yayınlanmasından hemen sonra sendikamızca yönetmelik değişikliklerinin Danıştay’a taşınacağını açıklamıştık.

Sendikamız yaptığı açıklamanın gereğini yapmış 30 Eylül 2016 tarihinde yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davamız açılmıştır.

Üyelerimizin ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

Genel Sağlık-İş Genel Merkezi

Türk Sağlık sen yapılan açıklama

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde 30 Eylül tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve sağlık çalışanlarını mağdur eden bazı değişikliklerin iptali için sendikamız tarafından dava açıldı.Danıştay’da açılan davada stratejik personelin tanımının genişletilmesi, eğitim durumundan tayinin sadece 4 yıllık  sağlıkla ilgili örgün bir eğitim kazananlara verilerek 2 yıllık okul kazananların bu haktan mahrum bırakılması, eşi özelde çalışanlara getirilen son dört yıl içinde 720 gün prim şartı düzenlemelerinin iptali istendi.Aday memurlara isteğe bağlı yer değiştirme ve aile birliğine dayalı mazeret tayini hakkı verilmemesi yönündeki eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulması talep edildi.
Açılan dava ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde çalışanların hakları kısıtlanmış ve mağduriyetler meydana gelmiştir. Anayasaya ve üst mevzuata aykırı hususlar düzenlenmiştir. Eğitim hakkını kısıtlayan, İnsanları eşi ile işi arasında tercihe zorlayarak aile bütünlüğünü sarsan bu düzenlemelerin iptali için davamızı açtık. Umarız hukuk bakanlığın yaptığı bu yanlışları düzeltir’ dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.