Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar 24 Aralık 2017 2338 Görüntüleme

Sağlık çalışanının maaşı yok oluyor

Sağlık çalışanının maaşı yok oluyor

Sağlık çalışanının maaşı yok oluyor. Temmuzda memur maaşlarına yapılan yüzde 4’lük maaş zammının gelir vergisi ile geri alınması ile maaşların yüzde 5 düşmesi hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

Sağlık çalışanının maaşı yok oluyor. Temmuzda memur maaşlarına yapılan yüzde 4’lük maaş zammının gelir vergisi ile geri alınması ile maaşların yüzde 5 düşmesi hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı. Bir ülkede devletin açıklamış oljjduğu ekonomik göstergeler yükselirse, yükselen ekonomik rakamlar devlet kurumlarında çalışanların maaşlarına da yansıması ve çalışanların hayat standartlarının ekonomik göstergeler ile paralel bir yükselmesinin gerçekleşmesi gerekir. Fakat bu kural her ne hikmetse Türkiye’de işlememektedir. Hükümet yetkilileri Türkiye’nin 2017’de ekonomik olarak yüzde 11,1 büyüdüğünü söylemekteler. Bu büyüme rakamı önemlidir. Bu büyümeden kamu çalışanlarına da pay verilerek refah düzeyleri yükseltilmeli yüksek enflasyon altında ezilmeleri engellenmelidir.

TÜİK verilerinde “TÜFE göre 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %1,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,16, bir önceki yılın aynı ayına göre % 12,98 enflasyon gerçekleşmiştir.” Sarı Sendika 2017 yılı için yapılacak zam artışları için Toplu Sözleşme Masasında yüzde 3+4 zam’a imza atarak Kamu Çalışanlarının enflasyon altında ezilmelerine sebebiyet vermiştir. Kamu çalışanları, toplu sözleşme ile Temmuz ayında aldıkları maaş zammını, vergi olarak devlete geri vermiştir. Maaşların düşmesine neden olan vergi dilimi uygulaması ne yazıktır ki gözden kaçmaktadır. 15 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla Temmuz zammı ile birlikte 2.451 TL olan bir Hemşirenin maaşı, 15 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 2.334 TL ye düşmüştür. Vergi dilimine giren söz konusu Hemşirenin maaşında 117 TL düşüş yaşanmıştır. Temmuzda memurun maaşına yapılan % 4 zamdan daha fazlasını hükümet vergi dilimi ile geri almıştır. Sağlık çalışanının maaşı Temmuzda almış olduğu maaş göre yaklaşık % 5 azalmıştır.

Bir Hemşirenin maaşı üzerinden verdiğimiz örnekte olduğu gibi, diğer tüm kamu çalışanlarının ücretlerinde de oransal farklılıklar olmak üzere düşüşler yaşanmıştır. Vergi sisteminin asıl amacı, çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almaktır. Ancak bu durum ülkemizde yakaladığından vergi almak şeklinde işlemektedir. Kamu
çalışanlarının ücretli çalışmaları nedeni ile vergi kaçırmaları veya gelirlerini gizlemeleri mümkün değildir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.