Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar 29 Mayıs 2020 657 Görüntüleme

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel statüsündeki ikili ayrımı kaldırmalı!

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel statüsündeki ikili ayrımı kaldırmalı!

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel statüsündeki ikili ayrımı kaldırmalı. Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel statüsündeki ikili ayrımı kaldırmalı!
Sağlık Bakanlığı 45/A’ya göre istihdam edilenler ile Esaslara göre istihdam edilen Sözleşmeli sağlık personeli arasındaki ayrıma son verilmeli.

Sağlık Bakanlığı hali hazırda, sözleşmeli personel statüsünde ikili bir yapı oluşmuştur. Birinci grupta Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar uyarınca çalıştırılanlar, ikinci grupta ise 633 sayılı KHK’ya eklenen 45/A maddesi hükmü gereğince yine Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar uyarınca çalıştırılanlar…

45/A’ya göre çalıştırılanlar 3 yıl sonra kadroya geçebilmekte iken, 45/A’dan önce göreve başlayanlara 3 yıl sonra kadroya geçme hakkı tanınmamaktadır.

Bu yapılan ayrımcılık hak ve hakkaniyete uygun değildir. 663 sayılı KHK bağlamında tesis edilen görüş de hukuki olarak tartışmalıdır.

Kadro verilmeyen sözleşmeli personelin, önce Sağlık Bakanlığına başvurup olumsuz cevap almaları, sonrasında ise Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurup, uygulamanın hakkaniyete uygun olmadığını belirterek Ombudsmandan bir tavsiye kararı almaları uygun olacaktır.

Memurlar.net

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.