Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa En Populer, Genel, Güncel, Hemşire, Özlük Haklar, Paramedik-Att 22 Ekim 2016 5430 Görüntüleme

Hekim dışı sağlık personelleri performans sistemi mağduru

Hekim dışı sağlık personelleri performans sistemi mağduru

Performans yönetimi, sağlık hizmeti çıktılarının kalitesini, verimliliğini, kapsayıcılığını, ulaşılabilirliğini, adaletli ve etkin dağıtımını yükseltmek gibi amaçlara ulaşmada işe yarayan bir araçtır.

Performans dedik ama aslında uygulamada sadece hekimlerin performansını ölçen bir uygulama bu. Hastanedeki hekimler muayene ettikleri hasta sayısına ve ameliyat sayılarına oranla Döner Sermaye ücreti alırken Hekim harici diğer çalışanlar Ebe, Hemşire Sağlık Memuru, Röntgen Teknisyeni, Memur, Hizmetli  azda çalışsalar çokta çalışsalar ünvanlarına verilen katsayı oranında döner sermaye ücreti almaktalar. Örneğin ayda 1000 poliklinik yapan bir güğüs hastalıkları uzmanı ayda 700 poliklinik yapan bir başka güğüs hastalıkları uzmanı doktordan poliklinik sayısına oranla fazla döner sermaye ücreti alırken, farklı birimlerde görevli hemşirelerden, günde 40 hastaya bakan, tedavisini ve takibini yapanla günde 15 hasta ile ilgilenen hemşire maalesef aynı sabit katsayı olan (0,40) oranında yani aynı döner sermaye ücreti almakta. hekimlerde sabit gelirinin bile çok üzerinde miktarlarda ek ödeme dağıtıldığından, kıyasıya rekabet, adaletsizlikler ve dolayısıyla da huzursuzluk baş göstermeye başlamıştır. hekimler diğer hekimlerin, hemşireler hekimlerin, yardımcı hizmetler kadrosunda çalışanlar hemşirelerin cebine bakar hale gelmiştir.

Döner sermaye ek ödemesi hiç adil değil. Doktorların kendi aralarındaki dağılım adil değil. Tabip dışı personel zaten sabitten başka alamıyor, alsa da çok yetersiz. Tüm sağlık personeli ciddi haksızlığa uğruyor. Hekimlerin döner sermayeden aldıkları payla diğer sağlık çalışanlarının aldıkları pay arasında uçurum var. Sağlık Bakanlığının bu konuda yeni bir düzenleme yapması gerekmektedir. Bariz ek ödeme farkları personellerin çalışma azmini düşürdüğü gibi çalışma barışını da bozmaktadır.

Döner sermayenin bir işletmenin belli bir dönemde elde ettiği kar olduğunu ve bunun çalışanlar arasında adil bir biçimde dağıtılması gerekmektedir, Hekim dışı sağlık personelinin Sağlık bakanlığından Döner sermaye gelirinden maximum pay alabilmelerine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmalıdır.Hekim dışı sağlık personelinin yıllardır performansa dayalı döner sermaye uygulamasıyla haklarının yendiğini, sistemin tamamen doktorların adil olmayan bir oranla daha fazla döner sermaye payı almalarına yönelik olduğunu, son yapılan katsayı artırımlarıyla  ‘tabipdışı sağlık çalışanlarına döner sermaye müjdesi’ şeklinde  basına yansıyan haberlerin tamamen yanlış olduğunu her geçen yıl aldıkları payların azaldığını görmekteyiz.

 

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.