Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel, Sendika-Dernek 2 Ocak 2018 3260 Görüntüleme

Döner Sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir

Döner Sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir

 Hatay Sağlık sen Şube Başkanı Fatih Feleytun GÖNÇ  Döner Sermaye Dağıtımındaki Adaletsizlik konusunda açıklama yaptı   

*Döner sermaye yönetmeliği ADALETİ sağlamamaktadır.

*Bu sistemde çok çalışana az ÜCRET, az çalışana çok ÜCRET ödenmektedir.

*Eş değer olan iki hastaneden birinde az diğerin de çok ÜCRET ödenmektedir.

*ÖZELLİKLİ BİRİM diye icat edilen kavramın, nedenleri ilan edilmemiştir.

*Memur ile Tıbbi Sekreter aynı görevi yapmakta ancak FARKLI ücret ödenmektedir.

*Yardımcı Hizmetler Sınıfı, Genel İdari Hizmetler Sınıfı, Sağlık Hizmetleri Sınıfı ve Doktorların DÖNER SERMAYE ÜCRETLERİ arasındaki fark makul değildir! *Tüm bu ücret adaletsizliğine HAYIR DİYOR ve ADALETLİ bir döner sermaye dağılımı istiyoruz.

*MESLEKİ MEMNUNİYETİN yüksek olması isteniyorsa işe ilk olarak ücret adaletsizliğini ortadan kaldırmakla veya en azından eşitler arasında adaleti sağlamakla başlanmalıdır.

*Çalışanların %80’i döner sermaye olarak alması gereken ücretin ancak yarısını ek ödeme olarak alabilmektedir. Diğer yarısını ise alamamaktadır.

*Hastaneleri AYRI Birimleri AYNI olan, hizmet sınıfı, kadrosu, ünvanı, kıdemi-derecesi, eğitimi, aile ve çocuk yardımı aynı olan çalışanlara neden farklı ücret ödenmektedir?

*Aynı İlde görev yapan bir Öğretmenin Okuldan Okula, bir Polisin ise Karakoldan karakola maaşları eşitken Sağlık Çalışanlarına yapılan bu ZULÜM revamıdır.

*2006 yılından bu yana SUT fiyatları artmadığı için Hastanelerin geliri artmamaktadır.

*Hastanelerde göreve başlayan her Doktor sonrasında neden SADECE diğer Sağlık çalışanlarının döner sermayeleri düşüyor?

*Diğer sağlık çalışanları ile Doktorların DÖNER SERMAYE HAVUZLARININ ayrılması kaçınılmaz hal almıştır. Çünkü tek havuz olunca Doktor için akan MUSLUK sürekli açıkken, diğer Sağlık çalışanlarının musluğu maalesef DAMLAMIYOR bile!

*SONUÇ OLARAK;

Miadını dolduran Döner Sermaye yönetmeliği bir an önce değişmelidir. Gelişen ekonomisiyle Dünyanın gündemine oturan TÜRKİYE’MİZDE her ay maaşları değişen Sağlık Çalışanlarının gelecek kaygısı yaşamamaları en temel haklarıdır. Dolayısıyla Döner Sermaye tavan oranları maaşla birlikte verilmelidir.

Sağlık Bakanlığı’nı bu haksızlığa son vererek DOKTOR BAKANLIĞI olmadığını göstermeye davet ediyorum.

Feleytun Fatih GÖNÇ Şube Başkanı

Yorumlar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • hemşire :

    18 Şubat 2018-15:25

    bu nasıl bir sey 75 gün nedir yaa.biz saglıkçılar gardiyanlar kadar değerimiz yokmuş hükümetin gözünde.gardiyanlar bir gecede 90 gün yıpranma payı çıktı bizlere 5 yılda ancak verdiler oda 75 gün .kesin geriye dönük vermiyeceklerdir 2018 itibaren derler biter.yaşasın saglık sen ha ha.önceliğimiz erken emeklilik değilki zaten yaşı bekliyeceğiz.erken emekli olunca aç mı kalalım.bizlerin önceliği maaşların iyileştirilmesi,son 5 yıldır alamadığımız dmner sermaye almak ,ek göstergelerin arttırılması,sabit in emekliliğe yansıtılması. vb bundan 10 yıl önce saglık çalışanı hariç her kesime taban maaşa 100 tl verildi bizlere vermediler bundan 4 sene öncede yine taban maaşa 80 tl verdiler bizlere vermediler.

  • hemşire :

    18 Şubat 2018-15:27

    hiç samimi hiç gerçekçi değilsiniz eski saglık sen başkanı şimdi millet vekili mahmut kaçar biz saglık çalışanları için ne yaptı ki yaklaşık 10 senedir milletvekili mecliste bizlerin hangi haklarını dile getirdi,hangi sorunlarını meclise taşıdı.aynı şekildi eski memursen başkanı şimdi ise milletvekili ahmet gündoğdu memurlarl için ne yaptı mecliste başkan olduğu zamanlarda bol keseden atarlar şimdi mecliste suspus.ve zam pazarlıklarında buçuğa razı olan memursen sizlere nasıl güvenelim de üye olalım gerçekmsiniz yalan mı..o kadar khk çıkıyor saglık çalışanları için hiçbirsey yok biraz utanın yada susunda …şimdiki başkanlara nasıl güvenelim bu manzaraları gördükçe