Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar 1 Ocak 2016 3561 Görüntüleme

Döner sermaye kesintilerinin iptali,sağlık çalışanlarına ne kazandırır?

Döner sermaye kesintilerinin iptali,sağlık çalışanlarına ne kazandırır?

Sağlık Personeline Hastane Döner sermayesinden ödenmekte olan ücret gelir vergisine tabi tutuluyordu. Döner Sermayenin hukuki dayanağı olan kanun Sağlık Bakanlığının Taşra teşkilatında görevli personele ek ödeme yapılmasına dair yönetmeliğiyle çakışıyordu. Bu yönetmelik yüzünden sağlık personelinin hukuki hakkı olan döner sermaye ücretinden gelir vergisi kesiliyordu.
Danıştay 4. Dairesi, Sağlık-Sen’in başvurusu üzerine il sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlükleri ile bağlı kuruluşlarında çalışanların aldıkları döner sermayeden gelir vergisi kesilmesini sağlayan yönetmelik hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Dava, il sağlık müdürlüğü ile halk sağlığı müdürlükleri ve bağlı kuruluşlarını kapsıyor.Danıştay kararında, 209 Sayılı Kanun ile ek ödemelerin oranı ile usul ve esaslarını belirleme konusunda Maliye Bakanlığının uygun görüşü ile Sağlık Bakanlığına yönetmelik çıkarma yetkisi verildiği ancak yönetmeliğe dayanağı olan kanun ile verilen yetkinin dışına çıkılarak yapılacak ödemeler üzerinden ayrıca vergi kesintisi yapılması hususunda da karar alındığı belirtilerek, dava konusu hükümlerde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verildi.Kararda, vergi kesintisi yapılması ya da yapılmaması yolundaki düzenlemelerin ancak anayasadan sonra en üst norm olan kanun ile konulup kaldırılacağı ya da değiştirileceği belirtilerek, davaya konu yönetmelik gibi ikincil düzenlemelerde verginin kanuniliği ilkesine de aykırılık teşkil edildiği belirtildi.Danıştay’ın verdiği kararda Sağlık personelinin döner sermayeden aldığı ücretin kanunla sabitlendiğini Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmeliğin kanunu yok saymadığını aksine gelir vergisi kesebilme yetkisinin Bakanlar Kurulunun elinde olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle yapılan kesintilerin durdurulmasına karar vermiştir. Gelir vergisi ile ilgili dava sonuçlanıncaya kadar yürütmeyi durdurmuştur.
Sağlık çalisanlarına geriye dönük ödenececek olursa, ne kadar ödenir
Bu gün döner sermaye vergi kesintilerini derinlemesine ele alacak olursak aslında 2 kere gelir vergisi kesilmektedir.Hak etmiş olduğunuz Brüt performansdan sabit ek ödemenin brütünü düşerken yani Sabit ek ödeme alırken gelir vergisi kesintisi yapılmadı ama döner sermayede sabit ek ödemeyi mahsup ederken gelir vergisi üstüne eklenip dönerden mahsup edilmiştir.Buna ilave olarak birde performans döneri için gelir vergisi kesintisi uygulanmıştır.
Sendikanın mahkemenin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte 2012 yılından bu yana yapılan tüm kesintilerin sağlık çalışanlarına iadesi ile ilgili bir hukuki süreç başlatacağını düşünüyoruz hesaplarımıza göre hekim dışı sağlık çalişanlarında geriye dönük ödenecek rakam tahmini olarak yasal faizlerle beraber 8000-9500lirayı bulması beklenmektedir aynı şekilde hekimlere ödenmesi gereken rakam ise tahmini olarak 20000 tl ulasabileceği düşünülmektedir. sağlık çalışanlarının ortalama bu kazanımın elde edilmesiyle birlikte 200 tl üstünde daha fazla döner sermaye alabilecek

Diğer kamu kurumlarında görev yapanların ek ödemelerinden gelir vergisi kesiliyor mu ?
“Diğer kamu kurumlarında görev yapanların ek ödemelerinden gelir vergisi kesilmemekte. Sağlık çalışanlarının döner sermayesinden hem gelir vergisi alınıyor, hem de emekliliğe yansıtılmayarak ayrı bir mağduriyete yol açılıyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.