ANTİ-BASINÇ PED VE POZİSYONERLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Teknik Şartnameler 23 Şubat 2015 1610 Görüntüleme

ANTİ-BASINÇ PED VE POZİSYONERLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

 1. Pedler özellikle uzun sürebilen ameliyatlarda ve post-op şartlarında basınçdan dolayı oluşan sinir zedelenmeleri ve doku travmaları (dekübit yaralar) ile hipotansiyon riskini önlemelidir.
 2. Pedler vücuttaki dekübit oluşumunu engellemeli ve bu maksatla aşağıdaki kriterlere uygunluğu bilimsel yayınlardaki verilerle belgelenmelidir :
 3. 2a)Pedlerin kullanımından enaz 1 saat sonra bile vücut ısısını    artırmamalıdır.
 4. 2b)Pedlerin kullanımından enaz 1 saat sonra bile 50 kcal/m²/h (±%10) ısı  geçirgenliğine sahip olmalıdır.
 5. 2c)Pedlerin kullanımından enaz 1 saat sonra bile vücuttaki bağıl nem oranını maksimum %15 (±5) artırmalıdır.
 6. Doku hasarını en aza indirmesi için basıya karşı direnç göstermemeli ve bunun için pedlerin basınç altında kendi kalınlığının %25’i kadar incelmesi halinde bile gösterdiği karşı direnç inç² başına maksimum 0.5 libre (±0.2 libre) olmalı ve bağımsız otoritelerce yapılan testlerle belgelenmelidir.
 7. Pedlerin kalınlığının basınç altında en az %50 inceltilerek, en z 1 tam gün (±2 saat) tutulması halinde bile serbest kaldığında tamamen eski haline dönebilmeli ve bağımsız otoritelerce yapılan testlerle belgelenmelidir.
 8. Pedlerin içindeki polimer malzeme yapılan testlerde 10 katına kadar uzatılsa bile yine eski haline dönebilmeli ve bağımsız otoritelerce yapılan testlerle belgelenmelidir.
 9. Pedler “yumuşak doku eşdeğer malzemesi” olarak bilinen suyun ışınları emme oranına kıyasla maksimum ±%10 değerlerde emme oranına sahip  doku-benzeri” bir maddeden yapıldığı bağımsız otoritelerce yapılan testlerle belgelenmelidir.
 10. Silikon, Vinil, Hava, Köpük, Sünger ve Likit esaslı vb. akma yapabilen, zamanla deforme olan alerjik maddelerden mamul olmamalıdır
 11. Pedlerin alev-almadığı; aleve maruz kalsa bile 2 sn içinde (±2 sn) kendi-kendine sönümlenen bir yapıda olduğu bağımsız otoritelerce yapılan testlerle belgelenmelidir.
 12. Reusable olmalıdır ve kolayca temizliği yapılabilmelidir. Ürünlerin altında CE işareti, garanti takibi için lot numarası ve imalatçı firma bilgileri ürün yüzeyine imalatçı tarafından basılmış olmalıdır.
 13. İstemi yapılan her kalem için bir ad. nümune verilmeli ve Bölüm Uygunlukları alınmalıdır.
 14. Yukarıda istenen kriterlerle ilgili olarak firmaların beyanı kabul edilmeyecek; yabancı dildeki belge ve bilimsel yayınlar ise yeminli tercüman ve noter-onaylı olarak sunulacaktır.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.