Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Özlük Haklar 16 Mart 2016 2314 Görüntüleme

Hasta memnun, sağlık çalışanı mutsuz

                “Sağlık Çalışanlarının Memnuniyeti” adı altında yapılan anketin sağlık çalışanlarının sorunlarının bir yansıması olarak görüldüğü belirtilen yazıya göre ankete katılan sağlık çalışanlarının son bir sene içerisinde %53’ü şiddete uğramış , Kadın çalışanların %67.2’lik, Erkek çalışanların ise %50’si son 1 senede fiziksel ya da sözel şiddete maruz kaldığını belirtmiş. Yine sağlık çalışanlarının %69’luk büyük bir kısmı Mobbing’e uğradığını ifade etmiş.Sağlık çalışanları yapılacak düzenlemelere de inanmıyor.Çalışanların %78.5’i herhangi bir düzenlemenin şiddeti engelleyemeyeceği kanaatinde. Çalışanlar acilen caydırıcı tedbirlerin alınması talebinde bulunuyor.
                  Son 10 yılda sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısının artmasına rağmen hasta memnuniyetininde artış var, “Geçtiğimiz 10 yılda sağlık çalışanlarının iş yükü 5 kat artmıştır. Çalışanlarımız arasında yaptığımız anketlerde, sağlık çalışanlarının yüzde 65’i ‘imkanım olsaydı ben bu mesleği değiştirirdim’ diyor, oysaki sağlık mesleği dışarıdan cazip görünüyor”
                   Geçtiğimiz 10 yılda sağlık çalışanlarının iş yükü 5 kat artmıştır. Çalışanlar için iyileştirmeler yapıldı ama tatmin eden yüzde 60-70 gibi iyileştirmeler yapılmadı. Çalışanlar arasında yaptığımız anketlerde, sağlık çalışanlarının yüzde 65’i ‘imkanım olsaydı ben bu mesleği değiştirirdim’ diyor. Oysa ki sağlık mesleği dışarıdan cazip görünüyor. Yüzde 55 oranında, ‘mali sıkıntılardan dolayı evin içinde şiddete maruz kaldığını’ söylüyor. Yüzde 85 oranında ise ‘hiç birikim yapmadığını’ söylüyor. Yıpranmışlıkta polislerle eş değeriz. Yaptığımız tükenmişlik araştırmasında polisler yüzde 25 iken biz de 24 oranında, onlara paralel gidiyoruz maalesef sağlık çalışanlarının stresle, psikolojik sorunlarla, tükenmişlik sendromuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.