Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Güncel, Özlük Haklar, Yer Değişikliği 25 Mart 2016 5720 Görüntüleme

Sözleşmeli Sağlık Personeli hangi durumda tayin isteyebilir

 

Konu ile ilgili olarak 657 sayılı devlet memurları kanununda 4/B maddesinde detaylı bir şekilde bilgilendirmede bulunulmuştur.İlgili maddede sözleşmeli personelin görev yaptıkları kurum içinde yer değiştirmeleri bazı hallerde mümkün olabilirken, kurumlar arasında yer değiştirmeleri ise söz konusu olmamaktadır denilmektedir.

Sözleşmeli personelin Kurumiçi yerdeğiştirme durumları ise şu yollar ile mümkün olmaktadır;
Bunlardan ilki becayiş yoluyla yerdeğiştirmedir. Bu durum sözleşmeli olarak görev yapmakta olan 2 adet aynı unvan ve pozisyonlara sahip personelin karşılıklı olarak yer değiştirmesi ile mümkün olmaktadır.
Diğer bir yol ise, eş durumu nedeniyle yerdeğiştirmedir. Kurumiçi yerdeğiştmede eş durumundan dolayı böyle bir imkanda sözleşmeli personellere tanınmıştır.Tüm bunların yanında sağlık durumu ile de yerdeğiştirme mümkün olabilmektedir. Görev yapmakta olan sözleşmeli personelin eğer sağlık sorunları yüzünden yerdeğitirmesi gerekiyorsa sağlık raporunu kurumuna ibraz etmesi durumunda yerdeğiştirmesi mümkün kılınmıştır.
Eş durumu nedeniyle yerdeğiştirme durumları
1-Pozisyonunun vizeli olduğu ilde fiilen en az bir yıl çalışmış sözleşmeli personelden;

a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunduğunu veya,

b) Eşinin, Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarında stratejik, kadrolu, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli, 4924 sayılı Kanun’a göre sözleşmeli, 5258 sayılı Kanuna göre sözleşmeli veya 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak çalıştığını, belgeleyenler, görev yaptıkları pozisyon unvanıyla aynı niteliği taşıyan kurumlarınca ilan edilmiş boş pozisyon olması kaydıyla, eşinin görev yaptığı İl’e yer değişikliği talebinde bulunabilecektir.

2- Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşu personeli olmakla birlikte aynı kurumun taşra teşkilatında çalışan eşlerden; her ikisinin de 4/B sözleşmeli personel veya birinin 4/B sözleşmeli personel diğerinin kadrolu personel olması halinde, anılan Yönerge’nin 7 nci maddesinin (3), (4) ve (5) inci fıkralarındaki şartları taşıyan sözleşmeli personel, eşinin görev yaptığı İl’e yer değişikliği talebinde bulunabilecektir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.