Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Güncel, Özlük Haklar 5 Mayıs 2016 3252 Görüntüleme

Sağlıkçılara 4 Yılda 1 Yıl Yıpranma Payı mı Geliyor?

Sağlıkçılara 4 yılda 1 yıl Yıpranma Payı mı geliyor? Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. Sendika Genel Başkanı Karataş, sağlık çalışanlarının haklarıyla ilgili son dakika yaptığı açıklamalarda sağlıkçılara 4 yılda 1 yılda yıpranma payı verilmesi geretiğini söyledi. İşte Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş’ın önemli açıklamalarını sizler için kaleme aldık.

Karataş mesajında şu ifadeleri kullandı: “Mardin’in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu 3 kahraman askerimiz şehit olmuş, 14 kahraman askerimizde  yaralanmıştır. Nusaybin’de alçakça ve kalleşçe düzenlenen hain saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Bugün Milli birlik ve beraberlik şuuruna bir kez daha ihtiyacımız vardır. Bugün hesaplaşma değil milli birlik ve bütünlük içinde terör ve destekçileriyle mücadele günüdür” dedi.

Karataş, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramı sendikacılık açısından son derece önemli bir bayram. Ancak Kamu Sağlık-Sen olarak; 1 Mayıs’ı davulla zurnayla kutlamanın günü olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Karataş, “Çalışanın hakkını alması için verdiğimiz mücadelede, sesimizin daha gür çıkması, sorunlarımızın gündeme getirilmesi ve çözüm yollarının bulunması konusunda 1 Mayısın bizler için taşıdığı anlam ve değer, son derece büyüktür. Bizim sendikacılık anlayışımızda haksızlığa karşı verilen mücadele vardır. Bu nedenle 1 Mayıs; emekten başka sermayesi olmayan çalışan, işsiz, yoksul, esnaf ve emeklilerin  bir araya gelerek, haksızlıklar karşısında seslerini yükselttiği ve güç birliği yaptığı gündür.

Son yıllarda artan işsizlik ve gelir dağılımı adaletsizliği nedeniyle, insanımız  son derece güç şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Gelir dağılımda adalet sağlanamadığı için, ekonomik büyümenin kaymağını belli bir kesim yemekte, çalışan ve yoksul kesimin sorunları derinleşmektedir.
Uygulanmakta olan sosyal ve ekonomik politikalar, işsizliği, güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışmayı körüklemekte; taşeronlaşmayı yaygınlaştırmaktadır.

İşten atılma korkusuyla  çalışanlar  haklarını talep etmekten çekinmektedirler. Sendikal örgütlenmenin  önündeki  engeller kaldırılmamakta, memurlara grev hakkı verilmemektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları her geçen gün artmakta ancak; bu olumsuzlukların önlenmesi için hiçbir tedbir alınmamaktadır. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de çıkarılan kanunlarla, torba yasalarla çalışanların hakları sürekli ellerinden alınmaktadır.

Kamu Sağlık-Sen olarak 1 Mayıs vesilesiyle;

1-Sağlık Çalışanlarına söz verilen 4 yıla 1 yıl Yıpranma Payı ivedilikle verilmelidir.

2-Sağlık Çalışanlarının insanca yaşayabilmesi  için; Döner Sermayeleri Emekliliğe yansıtılmalı, Ek Gösterge Adaletsizliği giderilmeli ve maaşları iyileştirilmelidir

3-Sağlık Çalışanları Meslek Odası  Kanunu ivedilikle çıkarılmalı ve zorunlu mesleki sorumluluk sigortası başta Hemşireler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına kurumlarınca ücretsiz yapılmalıdır.

4-Sağlık Çalışanları arasında çalışma barışını bozan, tıbbi uygulamaları değersizleştiren ve hastaları müşteriye  dönüştüren mevcut  performans sisteminden acilen vazgeçilmelidir

5-Sağlık kurumlarında sözleşmeli ve taşeron işçisi  adı altında her türlü güvencesiz çalıştırmaya son verilmeli; taşeron işçilerinin de içinde olduğu tüm sağlık çalışanları kadroya alınmalıdır.

6-Sendikalara üye olunduğu için sürgünlere ve baskılara son verilmeli ve İdareler Sendika Yandaşlığından vazgeçmelidirler.

7-Hastane İdarelerinin Sağlık Çalışanlarına uyguladıkları mobbing’e son verilmeli,çalışanların son zamanlarda intihar eğilimi arttığından Çalışan Polikliniği ve Çalışan Hakları Birimleri kurulmalıdır.

8-Sağlık Çalışanları sağlık hizmeti alabilmek için katkı-katılım payı,muayene ücretinden ve poliklinik sırasından muaf tutulmalıdır.

9-Sağlık Çalışanlarının  Meslek, Görev, Yetki ve Sorumlulukları  dışında;  idarelerin keyfiyeti  ve dayatması  doğrultusunda angarya  işlerde çalıştırılmalarına son verilmeli ve 1219 sayılı Kanunun ek:13.maddesi gereği son çıkan uydurma meslekler iptal edilmelidir.

10-Sağlık Çalışanlarının yaşamlarını olumsuz etkileyen mecburi ve geçici görevlendirmeler kaldırılmalıdır.

11–Son zamanlarda gittikçe artan sağlıkta  şiddetin sona erdirilmesi için Türk Ceza Kanununda gerekli değişiklik yapılmalıdır.

Sağlık çalışanlarının tamamı sorunlarla uğraşıyor. Sıkıntılarına çözüm üretilmiyor. Taleplerine kulak tıkanıyor.  Emeklerinin karşılığı verilmiyor. Emeklilik zehir ediliyor.

Yıllardır niteliksiz Sağlık Politikaları nedeniyle sağlık çalışanlarını neredeyse bitiren, düşünemeyen, robotlaştıran  en önemlisi insan sağlığı ve toplum sağlığını hiçe sayan olumsuzluklara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.