Sağlık Bakanlığından Son Dakika Genelgesi!! Sözleşmeler uzatıldı

Sağlık Bakanlığından Son Dakika Genelgesi!! Sözleşmeler uzatıldı

 Medigundem.com- Sağlık Bakanlığından Son Dakika Genelgesi ,Sözleşmeler uzatıldı! Sağlık Bakanlığı
Ana Sayfa Güncel, Manşet kenarı, Özlük Haklar 2 Nisan 2016 48387 Görüntüleme

4/B Sözleşmeli personelin özlük hakları nelerdir ?

4/B Sözleşmeli personelinin tayin hakkı , 4/B sözleşmeli personelin, izin hakları, 4/B sözleşmeli personel giyecek yardımı alır mı, 4/B sözleşmeli personel sendika üyesi olabilir mi, 4/B sözleşmeli personel geçici görevlendirme suretiyle başka bir birimde çalışabilir mi? 4/B sözleşmeli personel nöbet ücreti ve döner sermaye ek ödemesinden yararlanabilir mi? 4/B sözleşmeli personelin ücretleri peşin olarak mı çalıştıktan sonra mı ödenir? 4/B sözleşmeli personelin çalışma saat ve süreleri ne kadardır? Nöbet tutma zorunluluğu var mıdır?

4/B sözleşmeli personelin, izin hakları
Değişik: 9/2/197-7/17150) 160 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde sayılan kurumlarda Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele yirmi gün, on yıldan fazla olanlara otuz gün ücretli yıllık izin verilir.
1) İzinlerin süresi ve kullanılmasına ilişkin hükümler, hizmet sözleşmesinde yer almakta olup sözleşmeli personele yıllık izin, hastalık izni, mazeret izni, doğum izni, süt izni verilir. Ayrıca, hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan ve doğrudan radyasyona maruz kalanlara ilgili mevzuatı uyarınca ücretli sağlık izni verilir.
2)Yıllık izinler sözleşme yılı içerisinde kullandırılmakta olup, ertesi yıla aktarılamamaktadır.
3) 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’da ücretsiz izin verilmesine ilişkin düzenleme yer almamaktadır. Bu nedenle 4/B sözleşmeli personele aylıksız izin verilememektedir.
4/B sözleşmeli personel giyecek yardımı alır mı?
9.10.1991 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak 1.1.1992 tarihinde yürürlüğe giren Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği’nin 12 maddesinde “Bu Yönetmelikkapsamında yer alan kurum ve kuruluşlar giyecek yardımı konusunda ayrı bir yönetmelik çıkaramazlar. Sözleşmeli olarak çalışan personel bu Yönetmelik hükümlerinden yararlanamaz.” denilmektedir.
Ayrıca sözleşmeli personelin tabi olduğu mevzuatta (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar) giyim yardımını düzenleyen hüküm bulunmamaktadır.
4/B sözleşmeli personel sendika üyesi olabilir mi?

Yorumlar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.