Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Duyuru, Genel, Güncel, Sendika-Dernek 11 Haziran 2016 3162 Görüntüleme

TÜMRAD-DER ve Türk Radyoloji Derneği basın açıklaması yaptı

Erciyes Üniversitesi Hastanesi’nde 12 radyoloji teknisyeninin tiroid kanseri olduğuna dair haber üzerine Türk Radyoloji Derneği ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği tarafından konu araştırılmış, üyelerimizin ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki müşterek metin hazırlanmıştır.

Ulusal basında yer alan söz konusu haberde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan radyoloji teknisyenlerin rutin muayenelerinde 12 kişide tiroid nodülü tespit edilmiş ve yapılan biyopsi sonrası iki radyoloji teknisyeninin kanser teşhisi ile tedavi amacıyla ameliyat edildiği 10 kişinin de tiroid nodülü tanısıyla tıbbi takiplerinin yapıldığı tarafımıza iletilmiştir.

Radyasyon güvenliğinde öncelikle radyoloji departmanlarının standartlara uygun ve kurumlarca onaylanmış olması önemli olmakla birlikte tek başına yeterli bir kriter değildir. Departmandaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmaması, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olması bu ve buna benzer sonuçların ortaya çıkarmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışanların radyasyon maruziyetini arttıran diğer durumlar, Personel sayısının yetersizliği ve ehliyetsiz ve eğitimsiz kişilerin radyasyon alanında çalıştırılması, çalışma süresinin fazla olması gibi durumlardır.

Bir ihmal söz konusu ise bunun gereğinin yapılması üyelerimizin ve meslektaşlarımızın arzu ve beklentisidir. Dernekler olarak bizlerde bu konunun takipçisi olup meslek mensuplarının ve kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayacağız.

Diğer yandan bu bağlamda radyasyon güvenliği ile ilgili kamuoyunun dikkatini çekmek istediğimiz bir konu bulunmaktadır.

Radyasyon çalışanları kendilerine yönelik tehdit unsurlarını ve bunları tespit etme ve korunma yollarının eğitimini almakta, bunları bilmekte ve uygulamaktadır. Ancak hizmet içi eğitimlerle bu eğitimlerin peryodik olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, radyasyon güvenliği konusunda özellikle belli sayının üzerinde personel çalışan birimlerde radyasyon fizikçisi istihdam etme zorunluluğunun getirilmesi bu gibi sorunların önüne geçilebilmesi açısından çok önemlidir. Ayrıca radyasyon çalışanı vasfı olmadan, bu konuda eğitim almamış olan kişilerin çalıştırılmasına göz yumulmaması ve bu konunun sıkı takip edilmesi gerektiği açıktır.

Özellikle performans sisteminin bir sonucu olarak gerekli radyolojik tetkiklerin yanı sıra muayeneye yeterince zaman ayırmadan istenen ve tanıya hiçbir katkı sağlamayan gereksiz radyolojik incelemeler de yapılmaktadır. Bu durum, çalışanların yanı sıra hastaların aldığı radyasyon miktarını arttırmaktadır. Radyasyon güvenliği konusunun asıl kanayan yarası, hastalarımızla ilgili olan kısımdadır. Sağlık hizmeti alan hastalarımızda radyasyon riski, son yıllarda artan tetkik sayıları ile gittikçe artmaktadır. Gereksiz yapılan tetkikler radyasyona bağlı kanser riskini arttırmaktadır. Radyasyonun gerçek etkisi gözle görülen bir şekilde ortaya çıkmaz  Risk sinsi bir şekilde ortaya çıkar. Ancak bilimsel olarak rakamsal verilerle gösterilebilir.
Toplum sağlığı açısından sağlık hizmeti alan hastalarımıza radyasyon güvenliği açısından radyasyona bağlı kanser riski, uygun ve gerektiği kadar radyolojik tetkik uygulanarak  önlenebilir.
SONUÇ olarak radyoloji çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi, radyasyon güvenliğine yönelik gerekli önlemlerin hassasiyetle alınması ve Türkiye’deki tüm radyoloji ünitelerinin titizlikle denetime ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor bu ve benzeri durumlarda üyelerimizi ve halkımızla her zaman güvenli ve doğru bilgilendirme yapacağımızı bir kez daha bildiriyoruz.
Türk Radyoloji Derneği ( TÜRKRAD)
Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ( TÜMRAD-DER)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.