Torba yasa tasarısında memurları ilgilendiren hükümler | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar 7 Ekim 2017 1689 Görüntüleme

Torba yasa tasarısında memurları ilgilendiren hükümler

Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM Başkanlığına sunuldu.130 maddeden oluşan ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklikler içeren Tasarıda, kamu çalışanlarına ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Torba Kanun Tasarısının kamu çalışanlarına ilişkin düzenlemelerinden bazıları şunlar.

Maaşlardan kesilen gelir vergisinin 3.dilim oranı artıyor

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılarak, ücretten kesilen gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimine uygulanan %27 oranının %30’a çıkarılması öngörülüyor.

Bu düzenlemenin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, kamu görevlilerinden bazılarının aylık ücretinden kesilen gelir vergisinin yıllık toplam miktarı yükselecek.

Net asgari ücretin Ocak ayındaki miktardan az olmaması sağlanıyor

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılarak, gelir vergisi uygulamaları nedeniyle 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenen net asgari ücret rakamı 2017 yılı Ocak ayına ilişkin net asgari ücret rakamının (1.404,06 TL) altında kalacak olanlar için, aradaki farkın ücretlinin asgari geçim indirimine ilave edilmesi suretiyle karşılanması sağlanacak. Konuya ilişkin ayrıntılı haberimiz için tıklayınız …

Kişisel Verileri Koruma Uzmanı kadrolarına naklen atama yapılacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa eklenen geçici bir madde ile, Kişisel Verileri Koruma Uzmanı kadrolarına, kariyer meslek personeli ve öğretim üyeleri arasından naklen atama yapılması öngörülüyor.

Düzenlemeye göre; en az dört yıllık lisans öğrenimi veren siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, hukuk ve işletme fakültelerinden, mühendislik fakültelerinin elektronik, elektrik-elektronik, elektronik ve haberleşme, bilgisayar, bilişim sistemleri mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçi ve yurtdışındaki yükseköğrenim kurumlarından mezun olanlardan; mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen ve belirli süreli meslek içi eğitimden ve özel bir yeterlik sınavından sonra 657 sayılı Kanunun 36/A-11 maddesinde belirtilen unvanlara ilişkin kurumların merkez teşkilatlarına ait kadrolara atanmış ve bu kadrolarda aylıksız izin süreleri hariç en az iki yıl bulunmuş olanlar ile öğretim üyesi kadrolarında bulunanlar arasından,  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az 70 puan almış olmak ve atama tarihi itibarıyla 40 yaşından gün almamış olma şartını taşıyanlardan,  (düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 1 yıl içinde) Kişisel Verileri Koruma Uzmanı ataması yapılabilecek. Bu şekilde atanacakların sayısı en çok 15 olacak.

Öte yandan, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununda değişiklik yapılmak suretiyle, hâkim ve savcıların da kendilerinin muvafakatiyle Kişisel Verilerin Korunması Kurumunda geçici olarak görevlendirilebilmelerine imkan tanınıyor.

Şehit yakınları ve gazilerin istihdamına ilişkin değişiklikler

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında istihdam hakkı bulunanların, bu haktan yararlanmalarında aranan 45 yaş sınırı kaldırılıyor.  Ayrıca, şehitlerin anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın da şehit çocukları veya şehidin eşi tarafından kullanabilmesi imkanı getiriliyor.

Öte yandan, terörle mücadele esnasında yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının bastırılması esnasında yaralananlardan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesi kapsamında istihdam hakkı bulunanların atama tekliflerinin hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine memur unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılması öngörülüyor.  Ayrıca, bu düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihe kadar geçen sürede hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara ataması yapılanların da memur unvanlı kadrolara atanması sağlanacak.

 

 

Memurunyeri.com

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.