Tıbbi sekreterlerin sesini duyun ! | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel 6 Mayıs 2016 3187 Görüntüleme

Tıbbi sekreterlerin sesini duyun !

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na seslerini duyurmak isteyen ataması yapılmayan tıbbi sekreterler, 2016 yılında tıbbi sekreter ataması yapılması için çağrıda bulunuyoruz

Diploma sahibi işsizler Ordusu Tıbbi sekreter adayları,çalmadık kapı alınmadık söz bırakmadılar ama halen atamaları gerçekleşmeyen işsizler ordusu çaresiz olarak atanmalarını bekliyorlar. “Diploma = iş” denklemi gitgide geçersizleşiyor. Sağlık teknikeri Tıbbi sekreter oldu. Dört Yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü Okuduk, 2 Yıl Tıbbi Dokümantasyon Ve  Sekreterlik Programını Bitirdik. İş alanı geniş olan tıbbi sekreterler Hastaneler, Halk sağlığı müdürlüğü Toplum sağlığı merkezleri. İş alanı geniş olmasına rağmen atanamıyor. Tıbbi sekreterler kendi işini yapmayacaksa ne işi yapacak merak ediyoruz.

Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter 6 yıllık eğitim sürecinde işsiz kalmaktadır. Genç işsizliği ve ‘okumuşların’ işsizliği, dünyada da Türkiye’de de istisnai olmaktan çıktı. Zamanımız kapitalizminde işsizliğin yapısal niteliği aşikâr Hale gelirken, tahsilli, kalifiye çalışanlar yani “beyaz Yakalılar” da güvencesizleşme sürecinin kurbanı oluyor, imtiyazlarını kaybediyorlar. Sağlık teknikeri Tıbbi sekreter yerine taşeron sistemi çalışmaktır. Taşeron sistemi ihaleyle 3 yıl sınırlandırıldığı için Tıbbi kayıtlarda hatalar meydana gelmektedir. Kısa süreli işlerde hatalar meydana gelmektedir. Taşeron Süreli dönemler halinde yapılmakta, kısa vadeli sözleşmeler sağlık ve sosyal sigorta primlerinin ya hiç ya da düzensiz ödenmesi söz konusu olabilmektedir.

35 bin Önlisans, 30 bin Ortaöğretim Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı mezunu olduğunu dile getiren atama bekleyen tıbbi sekreterler, 4 yıl lise, devamında ise 2 yıl önlisans eğitimi alıp KPSS’ye hazırlanıp yüksek puanlar almalarına rağmen hastanelerde bu işleri çoğunlukla taşeronların yaptığını ifade ettiler.Ne Kamu Hastanelerinde, ne Aile Hekimliği merkezlerinde ne de Özel Hastanelerde diplomalı tıbbi sekreterlere istihdam sağlanmamaktadır. Tıbbi sekreterlik asıl iştir ve yerine taşeron ya da iki aylık sertifikalı eleman çalıştırılamaz. Ancak Sağlık Bakanlığı son yıllarda hemen hemen bütün Tıbbi Sekreter ihtiyacını hizmet alımı ile yani taşeronla karşılayıp ve bizlerin işini hemşirelere yaptırılarak bize karşı çok büyük haksızlık yapıyor. Özellikle 2013 Ocak ayı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanı olması itibari ile taşeron alımları büyük oranda artmış durumdadır. Bu durum yıllarca çeşitli zorluklarla eğitim almış ve Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programından mezun olmuş atama bekleyen biz asıl Tıbbi Sekreterleri, büyük hayal kırıklıklarına uğratmıştır. Büyük bir adaletsizliğe maruz bırakılmış durumdayız.

Hayatlarına yön verememektedirler (ileriyi görememe,evlilik vs) Bizler bu işin yıllarca eğitimini almış ASIL Tıbbi Sekreterler olarak yerimize eğitimsiz ya da 2 aylık kurslardan sertifika almış taşeron eleman alınmasını, Tıbbi Sekreterin görevlerinin Hemşirelere yaptırılmasını kesinlikle istemiyoruz. İşimizi yapmak istiyoruz. Biz 14 yıllık eğitim hayatımızın boşa gitmesini ve diplomalarımızı çöpe atmayı istemiyoruz.Tıbbi Sekreter ihtiyacının mevcut atama sayılarından daha fazla ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Bu yönde alım sayılarının arttırılmasını talep etmekteyiz. Haklı davamızda yardımınızı bekliyoruz .

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.