Sözleşmeli Sağlık Personeli kadrolu alıma tercih verebilir mi? | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Duyuru, En Populer, Genel, Güncel, Özlük Haklar 12 Kasım 2016 6152 Görüntüleme

Sözleşmeli Sağlık Personeli kadrolu alıma tercih verebilir mi?

676 sayılı KHK çıktıktan sonra sözleşmeli olarak atanan sağlık personeli kadrolu alıma tercih verebilir mi?

676 sayılı KHK’nın 76 ncı maddesiyle 663 sayılı KHK’ya eklenen 45/A maddesinin üçüncü fıkrasında; Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Sağlık bakanı geçen haftalarda katıldığı bir TV programında doğu illerinde personel tutamadıklarını ve bu yüzden MEB’in sistemine benzer bir çalışma yaptıklarını açıklamıştı. Nitekim bu açıklamadan bir süre sonrada KHK (676 sayılı) yayımlandı ve aynı gün yürürlüğe girdi.

Devlet personel başkanlığıda 675 ve 676 Sayılı kanun hükmünde kararnamelerle yapılan değişikliklere ilişkin duyuru yayımladı yaptığı duyuru şu şekilde ”657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli sağlık personeli istihdamına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Sözleşmeli sağlık personeli seçiminde; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları esas alınarak gerçekleştirilecek merkezi yerleştirme ya da sözlü sınav kullanılacaktır. Sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır.  Dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde memur kadrolarına atanacaktır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacaktır”

29.10.2016 tarihinden sonra önce atanan 676 sayılı KHK’dan etkilenir mi?

29.10.2016 tarihinden sonra ve 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesine göre sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam edilecek olanlar girmektedir. Bu nedenle, 29.10.2016 tarihinden önce sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışanların, bu kuraldan da etkilenmeyecekleri düşüncesindeyiz.

Sözleşmeli sağlık personelinin kadrolu alıma tercih vermesi ile alakalı bir madde yok. Ama personelin 4 yıl bulunduğu yerde kalması şartı konularak bir sözleşme imzalandığına göre bence tercih yapamaz. Kadroluda bir ATAMA olduğuna göre ben burada sözleşmeli atanan personelin tercih verebilse dahi atanamayacağını düşünüyorum. Aksi olursa KHK’nın bir anlamı kalmayacaktır.

Bakanlığa sordum Sözleşmeli sağlık personeli kadrolu alıma tercih verebilir dediler diyende çok. Hepimizin kafası karışık ama ben hala veremeyeceklerini iddia edenlerdenim.  21 – 30 Aralık 2016  tarihinde 2016/2-KPSS merkezi yerleştirme tercih klavuzu açıklanınca orda ayrıntılı şekilde belirtecektir. 2016/2-KPSS merkezi yerleştirme tercih klavuzu 21 – 30 Aralık 2016  tarihinde açıklanacaktır…

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.