Sözleşmeli Personel, hangi durumlarda tayin isteyebilir? | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar, Yer Değişikliği 12 Mart 2016 8975 Görüntüleme

Sözleşmeli Personel, hangi durumlarda tayin isteyebilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin, görev yaptıkları kurum içinde yer değiştirmeleri bazı hallerde mümkün olabilirken, kurumlar arasında yer değiştirmeleri ise söz konusu olmamaktadır.

Başka bir kuruma yer değiştirme suretiyle naklen atanmasına imkan tanınmayan 4/B sözleşmeli personel, görev yaptığı kurum içinde yer değiştirebilmektedir.

4/B personelin kurum içi yer değiştirebileceği haller şöyle:

Eş durumu nedeniyle yer değiştirme
4/B personelin eş durumuna bağlı yer değişikliği talebi; pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olması, geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve nitelikte boş pozisyon bulunması ve kamu personeli olan eşinin kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması şartıyla yerine getirilebilir.

Becayiş yoluyla yer değiştirme
Sözleşmeli olarak istihdam edilen kamu görevlileri, görev yaptıkları kurumların hizmet gerekleri çerçevesinde, aynı unvan ve hizmet niteliklerine sahip sözleşmeli personel ile kurum içinde karşılıklı yer değiştirebilirler. Karşılıklı yer değiştirme isteği, ilgililerin pozisyonlarının vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir.

Eşinin şehit olması nedeniyle yer değiştirme
Şehit eşi olan 4/B personelin yer değişikliği talebi; geçeceği hizmet biriminde aynı unvan ve nitelikte boş pozisyon bulunması şartıyla bir defaya mahsus olarak üzere yerine getirilir.

Sağlık nedeniyle yer değiştirme
4/B personelin sağlık durumuna bağlı yer değişikliği talebi; geçeceği hizmet biriminde aynı unvan ve nitelikte boş pozisyon bulunması, görev yaptığı yerdeki (ildeki) Devlet veya üniversite hastanesinde kendisinin, eşinin, çocuklarının ve bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığı yönündeki sağlık kurulu raporunu kurumuna ibraz etmesi halinde yerine getirilebilir. Sağlık mazereti kalktığında, eski pozisyonun bulunduğu il sınırları içerisindeki aynı unvan ve nitelikteki boş pozisyona yeniden ataması yapılabilir.

Eşinin vefatından dolayı yer değiştirme
Eşi vefat eden 4/B personelin yer değişikliği talebi; geçeceği hizmet biriminde aynı unvan ve nitelikte boş pozisyon bulunması şartıyla ve kurumun hizmet gerekleri dikkate alınmak suretiyle yerine getirilebilir.

Can güvenliği nedeniyle yer değiştirme
Görev yaptığı yerde kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının can güvenliğinin tehlikeye düştüğü, adlî veya mülkî idarî makamlarca belgelendirilen 4/B personelin yer değişikliği talebi; geçeceği hizmet biriminde aynı unvan ve nitelikte boş pozisyon bulunması şartıyla ve kurumun hizmet gerekleri dikkate alınmak suretiyle yerine getirilebilir.

Hizmet süresi nedeniyle yer değiştirme
Görev yaptığı yerde (ilde) en az üç yıl hizmet süresi bulunan 4/B sözleşmeli personelin yer değişikliği talebi; kurumlar adına vizeli boş pozisyonlara sözleşmeli personel alımı yapılmadan önce ve yılda bir kez olmak üzere, geçeceği hizmet biriminde aynı unvan ve nitelikte boş pozisyon bulunması şartıyla ve kurumun hizmet gereklerine göre belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde yerine getirilebilir. Kurumlar, il gruplarından oluşan görev bölgeleri ve bu bölgeler için en az üç yıldan başlamak üzere farklı hizmet süreleri belirleyebilirler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.