Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar 10 Mayıs 2017 2642 Görüntüleme

Sağlıkçılar 4 yıl öncesine kadar yararlanabildiği bir uygulamadan şimdi yararlanamıyor

Devlet memurlarından bazılarını ilgilendiren ve Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki personelin de 4 yıl öncesine kadar yararlanabildiği bir uygulamadan, sağlık personeli artık yararlandırılmıyor.

Kazanılmış hak aylık derece/kademelerine bakılmaksızın, bazı memurlarının ilk dört dereceli kadrolara kurumların takdiriyle atanmasını ve bu şekilde atananların özlük haklarının artmasını sağlayan torba kadro uygulamasından, 9 Mart 2013 tarihinden itibaren sağlık personeli yararlandırılmıyor.

Torba kadro uygulaması

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde yer alan düzenlemeye göre; derece yükselmesindeki süre şartına bakılmaksızın, yükseköğrenim mezunu olup gerekli hizmet süresi şartını taşıyan memurlar, kurumların takdiriyle bazı hizmet sınıflara ait unvanların ilk dört derecelerdeki kadrolarına atanabiliyor.

Normal koşullarda, dereceleri içinde en az 3 yıl (kalkınmada 1. derece öncelikli yörelerde zorunlu yer değiştirmeye tabi olarak görev yapanlar 2 yıl) bulunmadan üst dereceye yükselemeyen memurlar, torba kadro uygulaması sayesinde derece yükselmesindeki süre şartı aranmadan üst ilk dört dereceli kadrolara çıkabiliyor.

Bu uygulamadan yararlandırılan memurun özlük hakları, uygulamadan yararlandırılmayan emsallerine göre daha erken zamanda artmış olmaktadır.

Sağlık personeli ve torba kadro

Atama yapılacak kadro unvan ve derecesi için aranan nitelikleri taşıyan Devlet memurlarının yararlanabildiği bu düzenleme, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait unvanların ilk dört dereceli kadrolarına yapılan atamalarda uygulanmıyor.

Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait kadro unvanlarına ilişkin ilk dört dereceli kadrolara 4 yıl öncesine kadar 68/B uygulaması kapsamında atama yapılabilirken, 9 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6428 sayılı Kanunla, Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil ilk dört dereceli kadrolar torba kadro kapsam dışına çıkarılmıştır.
Öte yandan, sağlık personelinin, 68/B uygulamasından yararlandırılmak suretiyle başka hizmet sınıflarına ait ilk dört derecelerdeki kadrolara atanması ise mümkün olabiliyor.

Örneğin, yükseköğrenim mezunu olup 10 yıl hizmeti bulunan ve kazanılmış hak aylığı 5. derecede olan hemşire unvanlı bir Devlet memuru 1.derece hemşire kadrosuna atanamazken, GİH Sınıfında 1.derece Daire Başkanı kadrosuna atanabilir.

Torba kadroya atanamamanın sağlık personeline etkisi

2013 yılında yapılan değişiklikle Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki ilk dört dereceli kadrolara 68/B kapsamında atamama yapılamaması kuralının getirilmesi, torba kadro uygulamasından yararlanması mümkün olabilecek sağlık personelinin bazı derecelere ait özlük haklarından daha erken yararlanabilme imkanını da ortadan kaldırmıştır.

Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait unvanlarının ilk dört dereceli kadrolarına 68/B kapsamında atama yapılıyor olabilseydi, örneğin; mesleki lisans mezunu bir hemşire yine aynı unvanlı kadroların ilk dört derecesine atandığında aylık net maaşında aşağıdaki tabloda belirtilen farklılıklar olabilecekti:

Kazanılmış Hak D/K Hizmet Yılı MEVCUT DURUM 68/B UYGULANSAYDI
Kadro Derecesi Net Maaş Kadro Derecesi Net Maaş
5/3 8 5 3.032 TL 3 3.187 TL
4/2 10 4 3.176 TL 2 3.294 TL
4/2 10 4 3.176 TL 1 3.361 TL

NOT:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.