Sağlık sektöründe hangi alanlarda kariyer yapmalıyız? | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel, Güncel 16 Eylül 2017 2556 Görüntüleme

Sağlık sektöründe hangi alanlarda kariyer yapmalıyız?

Bünyesinde Medical Park, Liv Hospital, VM Medical Park’ı bulunduran MLP Care Grubu’nun çalışan sayısı 16 bin 300’ü buldu. 17 ilde 29 hastanesi bulunan grup, 2018’de Pendik ve Mersin’de hastane açılışları yapmaya hazırlanıyor. MLP Care İK Grup Koordinatörü Öykü Tükenmez yaratacakları istihdamı ve gelecekte yıldızı parlayacak branşlar hakkında bilgi verdi.

2018’de yeni hastane açılışları olacak mı?
Ocak’ta Pendik ve ilk çeyrekte Mersin hastaneleri eklenecek. Pendik büyükçe bir hastane 90-100 arası hekim ve 130-140 arası hemşire ile açılır. Mersin de 80 civarı hekim ve 110-120 arası hemşire ile açılır. Toplam çalışan sayımız 17 bin 200’ü bulur.

Bulmakta zorlandığınız branşlar oluyor mu?
Çok hızlı büyüyen bir sektör dolayısıyla arz ve talep dengesinde sıkıntı yaşıyoruz. Özellikli alanlar var, mesela kemik iliği transplantasyonunda (KİT) çalışan hemşireler, teknikerler bulmak çok kolay değil. Organ nakli yapan hastane sayısı da çok fazla değil. Dolayısıyla bu gibi alanlarda zorlanıyoruz, mesela Türkiye’nin en fazla organ nakli bizim Antalya’daki hastanemizde yapılıyor, Antalya dar bir alan orada organ nakli konusunda hemşire bulmak daha zor.
Enteresan bir şekilde ebe bulmak hiç kolay değil. Nedeni ise Biraz daha geleneksel geliyor herhalde gençlere çok yönelmiyorlar ama bence yönelmek gerek. Arz az olduğu için bu sefer ebelere talep fazla oluyor, maaşları yükseliyor.

Hastane yöneticisi bulmak zor mu?
Halen zor, sektör çok ciddi büyüdü son yıllarda, yeteneği bulmak da adapte etmek de zor. Sektörün genel anlamda sıkıntısı. O yüzden içimizden yetiştiriyoruz.

Gençlere tavsiyeleriniz neler, sağlık sektöründe hangi alanlarda kariyer var?
Sektör ciddi anlamda büyüdü ve büyümeye devam edecek. 2050’lerde Türkiye nüfusunun 97.5 milyon olması bekleniyordu. Nüfus bu kadar büyürken, yaşlı nüfus bu kadar artarken sağlık sektörüne ihtiyaç artacak. Aynı oranda insan kaynağına ihtiyaç da artacak. Hem olayın sağlık tarafında hem de yönetsel kadrolarında ihtiyaç var. Sektörün kendi içinde gelişen alanları var. Mesela KİT veya aferez hemşireliği veya organ nakli gibi alanlar hızla büyüyor. Organ nakli 10 senede yüzde 40 büyümüş. Kemik iliği özellikle pediatrik kemik iliği yılda yüzde 12 büyüyor, bunların da ayrıcalıklı uzmanlıkları var, pediatrik KİT hemşiresi ayrı bir branş, bu branşlara yönlenebilirler ama sektörün her alanında ihtiyaç olmaya devam edecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.