Döner sermaye sağlıkçıya dönmüyor!

Döner sermaye sağlıkçıya dönmüyor!

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, “Hemşireler, laborantlar, röntgen teknisyenleri,
Ana Sayfa Genel, Güncel 19 Kasım 2018 516 Görüntüleme

SAĞLIK PERSONELLERİNE FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI IÇİN KANUN TEKLİFİ TBMM’DE

SAĞLIK PERSONELLERİNE FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI IÇİN KANUN TEKLİFİ TBMM’DE

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi 19 Kasım 2018 itibarıyla TBMM’ye sunuldu. Teklif ile sağlık personellerine fiili hizmet süresi zammı talep ediliyor.

19 Kasım 2018 tarihi itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna Üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde görev yapan Uzman Tabip, Tabip, Diş Tabibi, Uzman Veteriner Hekim, Eczacı, Biyolog, Psikolog, Ebe, Hemşire, Laborant, Sağlık Teknikeri, Sağlık Memuru ve Hasta Bakıcı unvanlı sağlık personeli için FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI uygulanması amaçlanmaktadır.

Konuyla ilgili kanun teklifi ve gerekçeleri şu şekildedir: Türkiye’de sunulan kamu hizmetlerinde görev alan personel arasında sağlık çalışanları oldukça zorlu ve kutsal bir görevi yürütmektedir. Sağlık çalışanları kamuoyuna yansıyan ve yansımayan birçok sorunla mücadele etmektedir.

Sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşananlara baktığımızda; şiddetin ulaştığı boyutu iyi bilmekteyiz. Sağlıkta şiddet öğle bir hal aldı ki Türkiye’de ilk defa bir meslek grubuna yönelik şiddetin önüne geçmek için TBMM’de bir Araştırma Komisyonu kuruldu.

Binlerce sağlık çalışanı her gün ölümcül hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar sağlık çalışanları için bir risk faktörüdür. Bu sebeple birçok sağlık çalışanı hayatım kaybetmiştir. Ameliyathane, laboratuvar ve diş üniteleri başta olmak üzere, birçok sağlık çalışanı kimyasallarla iç içe yaşamaktadırlar. Bu görevleri ifa eden sağlık çalışanlarının hayatları risk altındadır.

Personel eksikliğinden kaynaklanan yoğun iş yükü, sağlık kurumlarında yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetler ve fazla mesailer, sağlık çalışanlarım her geçen gün yıpratıyor. Kendi sağlıklarım direk etkileyen birçok unsura mazur kalan sağlık çalışanlarının hastanelerde yaşanan aşırı yoğunluk ve fazla iş yükü nedeniyle psikolojileri olumsuz etkilenmektedir.

Tüm bunlar çağın hastalığı olan stresle sağlık çalışanlarını baş başa bırakıyor. Hizmetlisinden memuruna, teknisyeninden şoförüne kadar sağlık hizmet sunumunda yer alan tüm paydaş çalışanlarda bu sorunları yaşamaktadır.

Hekimlerin, sağlık personeli ve yardımcı sağlık personelinin çalışma şartları göz önüne alındığında diğer fiili hizmet zammından yararlanan personellerle karşılaştırılamayacak derecede her bakımdan daha fazla risk altında oldukları bilinen bir gerçektir.

TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile toplum sağlığı için 24 saat boyunca insanüstü bir mücadele ile hizmet veren hekimlerimize ve yardımcı sağlık personelimize 5510 sayılı kanunun 40. maddesine ek yapılarak “’yıpranma payı” verilmesi amaçlandı. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.