Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Genel, Güncel 29 Ocak 2017 1938 Görüntüleme

Sağlık personeli atamalarının gerçekleşeceği rakamlar üzerine değerlendirme

Sağlık personel alımı 2017, Sağlık personeli alımı ne zaman, Sağlık personeli alım takvimi. 2017 yılında yapılacak olan sağlık personel atamalarına ilişkin süreçleri ve kamu personeli atamalarının gerçekleşeceği rakamlar üzerine değerlendirmelerde bulunuyoruz.Bu haberimizde 2017 yılı personel atamalarını değerlendireceğiz.

2017 Yılı Personel Atama Değerlendirmesi

2016 yılı bütçesine göre kamu kurumlarına 51 bin memur ve 5 bin öğretim elemanı olmak üzere toplamda 56 bin kadrolu personel ataması öngörülürken 2017 yılı bütçesine göre 5 bin memur ve 4 bin öğretim elemanı olmak üzere toplamda 9 bin kadrolu personel ataması öngörülüyor. Yani toplamda 47 bin kadro eksiltilmiş oldu. Sebebi de 2017 yılından itibaren kadrolu alımları yerine sözleşmeli alımların yapılacak olmasıdır. Maliye Bakanlığı 2016 yılında toplamda 97 bin personel alınacağını açıklamıştı, 2017 yılı için de toplamda 60 bin personel alınacağı açıklandı. Ancak bütçede öngörülen sayılar 2016’da 56 bin, 2017 yılı için 9 bin olarak bütçede yer almıştır. Hakim, savcı, uzman tabip, tabip, diş tabibi, eczacı, askeri personel, polis gibi alımlar bütçede gösterilmemektedir.

Engelli memur atamaları, şehit ve gazi yakını atamaları ve sosyal hizmetlerde yetişenlerin ataması bütçe dışındaki atamalardır. 2016 yılı için 51 bin kadronun 30 bini MEB’e ve 10 bini de Sağlık Bakanlığı’na verilmişti. Diğer memur adaylarına da yaklaşık 10 bin civarında kadro ayrılmıştı. 2017 bütçesinden MEB ve Sağlık Bakanlığı alımları çıkarılmıştır, çünkü öğretmen ve sağlıkçı alımları sözleşmeli olarak yapılacaktır. Öğretmen ve sağlıkçı alımları bahsedilen 60 binin içindedir. 2016 yılı için memur adaylarına 10 bin civarında kadro kalırken 2017 için sadece 5 bin memur ataması planlaması yapılmıştır. Yani MEB, Sağlık Bakanlığı dışındaki kurumlara 5 bin kadro dağıtılacaktır. Kurumlar, dağıtılan 5 bin kadrodan payına ne düşmüşse ona göre ilk atamayla veya naklen personel alabilecektir. 2017 yılı için 5 bin kadrolu personel ataması öngörülüyor. Kurumların az sayıda dağıtılacak kadroları nasıl kullanacağını şimdiden kestirmek zor. Nakillerde, mülakatla alımda, merkezi alımda, A grubu kadrolarda kullanabilirler. Kurumlara verilen kadroların 2017 yılına göre yarı yarıya düşeceğini söyleyebiliriz.

A Bakanlığına 2016’da 100 kontenjan verilmişse 2017’de 50 kontenjan verilecektir. B kurumuna 250 kontenjan verilmişse 2017’de 125 kontenjan verilecektir. C üniversitesine 30 kontenjan verilmişse 2017’de 15 kontenjan verilecektir. Örnekler tahmini sayılardır. Kamu kurum ve kuruluşları personel taleplerini sözleşmeli atama yoluyla karşılayacaktır. Bir kurum acilen personele ihtiyacım var derse; sözleşmeli atama vizesi verilecek. Sözleşmeli istihdam tipi yaygınlaştırılacak olup, kadrolu alımlar sadece belli unvanlar için devam edecek. 2017 yılı itibariyle yeni personel alım sistemi başlayacaktır. Buradan hareketle 2017 bütçesiyle verilen 5 bin atama izni bunun işaretidir. 2017 yılı için toplamda 5 bin atama öngörüldüğü için merkezi memur yerleştirmesi kalkacak mı sorusu akıllara gelebilir. KİT’lerin sözleşmeli atamaları, Belediye personel alımları bütçede yer almamaktadır. 2017 yılı için merkezi memur ataması devam edecektir ancak atama dönemlerinde ayrılan kadrolarda yarı yarıya azalma olacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.