SAĞLIKÇILARDAN SALDIRIYA TEPKİ

SAĞLIKÇILARDAN SALDIRIYA TEPKİ

Tabip Odası, Aile Hekimleri Derneği, Sağlık-Sen, Sağlık Genel İş Şubesi, Öz-İş Sendikası Çorum Şubesi adı
Ana Sayfa Genel, Güncel, Makale, Manşet kenarı, Mevzuat, Yer değişikliği 4 Ağustos 2016 46278 Görüntüleme

Sağlık Personeli, Alt Bölge Tayinini Nasıl Yapar?

Sağlık Bakanlığı Personeli Alt Bölge Tayini Nasıl Yapılır?

Sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşları atama ve yer değiştirme yönetmeliği–(Değişik:RG-4/4/2015-29316)

Kimler başvurabilir

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatlarında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personeli  başvurabilir. Ancak, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatlarından taşra teşkilatlarına, taşra teşkilatlarından merkez teşkilatlarına yapılacak atamalar ve görevlendirmeler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan eğitim görevlisi, başasistan ve asistanları başvuramaz.

Hizmet grupları 

(1) PDC doluluk oranına göre iller, her unvan ve branşta en yüksekten en düşüğe doğru A, B, C ve D olarak dört hizmet grubuna ayrılır. Doluluk oranı en yüksek ilk 20 il A, ikinci 20 il B, üçüncü 20 il C ve diğer iller ise D hizmet grubu olarak belirlenir. İllerin doluluk oranlarının eşit olması hâlinde Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Endeksinde üst sıralarda yer alan il, doluluk oranı daha yüksek olan il olarak kabul edilir. Ancak istihdam edilen personel sayısı 200’den az olan veya ülke genelinde tüm illerde PDC veya standart öngörülmeyen unvan ve branşlar için İstihdam Planlama Komisyonunca iki ayda bir Ek 2’deki cetvelin 9 uncu ilkesi doğrultusunda hizmet grupları belirlenerek ilan edilir.

(2) PDC çalışmaları sonucu unvan ve branşlara göre personelin illere dağılım sayısını gösteren il dağılım cetveli ve bu personelin il içi birimlere dağılım sayısını gösteren il içi dağılım cetveli Bakanlık ve bağlı kuruluşların internet sitelerinde duyurulur. Unvan ve branşlara göre il dağılım cetvelinde belirlenen sayı ile illerde istihdam edilen personel sayısının karşılaştırılması sonucu bulunan doluluk oranı cetvelleri ile buna göre belirlenen hizmet grupları ise her iki ayda bir yenilenerek Bakanlık ve bağlı kuruluşların internet sitelerinde duyurulur ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünde iki yıl süreyle muhafaza edilir. Hazırlanan cetveller personel planlama çalışması niteliğinde olup müteakip dönemlerde atamaya açılacak yerler, aktif çalışan personel doluluk oranları en düşük illerden ve birimlerden başlamak üzere belirlenir. Aktif çalışan personel sayısının belirlenmesinde izin, eğitim gibi nedenlerle üç aydan fazla süreyle görevi başında bulunmayan personel hesaba katılmaz.

Üst hizmet bölgelerinden alt hizmet bölgelerine ve bölge içi atama 

(1) İlgililerin talebi hâlinde aynı hizmet bölgesinin A grubu illerinden B, C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin B hizmet grubu illerinden C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin B, C ve D hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin C hizmet grubu illerden D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere; D hizmet grubu illerden alt hizmet bölgelerinin D hizmet grubundaki illere PDC’nin uygun olması durumunda her zaman atama yapılabilir.

(2) Kendi unvan ve branşında A hizmet grubunda olmak şartıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde görev yapan personelin naklen atanmak istedikleri yerin doluluk oranı bulundukları yerden daha düşük olması kaydıyla A hizmet grubu illere atamaları PDC ve kadro durumunun uygun olması hâllerinde her zaman yapılabilir.

(3) Personelin talebi hâlinde, il merkezinden ilçe, belde ve köylere; ilçe merkezinden belde ve köylere PDC ve kadronun uygun olması hâllerinde atama dönemine bağlı kalmaksızın atama yapılabilir.

(4) Ancak tabip ve uzman tabipler; ilçe, belde ve köylerden 1, 2 ve 3 üncü hizmet bölgesinde bulunan il merkezlerine atanamaz.

(5)(Değişik:RG-4/4/2015-29316) 16 ncı maddenin ikinci fıkrasının (g) bendi ile 20 nci maddesi kapsamında atanmış olup 18 inci maddenin altıncı fıkrasında belirtilen süreyi tamamlamamış olması ve talebi halinde bir defaya mahsus olmak üzere eski görev yerine veya eski görev yeri esas alınarak bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre atanabilir.

ÖRNEK DİLEKÇE

Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna dilekçe İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Kamu Hastaneleri Kurumuna dilekçe İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
İl Sağlık Müdürlüğüne dilekçe  İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Not: İndirme linkine sağ tıklayıp Bağlantıyı kaydet ya da farklı kaydet ile resmi bilgisayarınıza indirip çıktı alabilirsiniz.

TABLO ÜZERİNDE İNCELELEYECEK OLURSAK
b1a5f93042

2016 Yılı Kasım-Aralık Ayı Bölge Hizmet Grupları

Yorumlar

Yorumlar (10 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • hasan :

  6 Ocak 2016-22:20

  merhaba,ben mecburi hizmet nedeniyle erzuruma atandım, erzurumda 8 ay çalıştıktan sonra eş durumu nedeniyle ankaraya atandım. ankarada da 3 yıldır çalışmaktayım, fakat eş durumu mazaretim bitti. Alt grubu tayini yapmak istiyorum. 1: Alt grup tayinim ankarayamı yoksa erzuruma göre mi yapılır. 2:Eğer erzuruma göre ise erzurumdan alt bölge tayini istemem için erzurumda 2 yıl çalışmam gereklimidir? 3: Yine erzuruma göre ise, erzuruma gitmeden başka bir yere alt grup tayini isteyebilirmiyim? çok teşekkürler şimdiden..

 • Naciye kabatas :

  10 Mart 2016-21:37

  Ben zonguldakta ebe olarak calisiyorum.samsun a alt bolge tayini isteyebilirmiyim….

 • Ozberefe :

  20 Haziran 2016-18:03

  Mrb, alt bölge atamalarında ilçe merkezinden, il merkezine alt bölge tayini isteyebiliyor muyuz? Milas-Muğla dan, Balıkesir-Merkez e alt bölge isteyebiliyor muyuz?
  Bu kafa karıştırdı
  Personelin talebi hâlinde, il merkezinden ilçe, belde ve köylere; ilçe merkezinden belde ve köylere PDC ve kadronun uygun olması hâllerinde atama dönemine bağlı kalmaksızın atama yapılabilir.
  Ancak tabip ve uzman tabipler; ilçe, belde ve köylerden 1, 2 ve 3 üncü hizmet bölgesinde bulunan il merkezlerine atanamaz ….
  Yani ben ust bölge bir ilin ilçesinden (mugla-Milas)- alt bölge bilr ilin (Balıkesir-merkez) atanamaz mıyım demek oluyor?

 • buse :

  5 Ekim 2016-19:43

  mrb alt bölge tayini için dilekçeyi direk ankaraya gönderebiliyor muyuz?

 • Esila :

  14 Ekim 2016-20:57

  Bir sorum olacak lütfen bilen cvp versin.alt bolge tayini ile geldim.temmuz 2016 da ise başladım. Tekrar alt bolge istemek için ne kadar süre geçmeli.

  • metin ertaş :

   15 Aralık 2016-07:39

   2 yıl bekliyeceksin.yeni alt bölge tayin yönetmeliği artık 2 yıl çalışma şartı getiriyor.yani 2018 temmuza kadar bulundugun yerde çalışmak zorundasın

 • mustafa :

  8 Mart 2017-22:04

  Alt bolge tayıne basvurdum ret cevabı geldı tekrar basvuruda bulunmak ıcın süre şartı var mı

  • Kadir :

   8 Mart 2017-22:50

   Bir hafta içinde bölge hizmet grupları güncellenecek bir daha başvurabilirsin

 • sedat :

  6 Mayıs 2017-19:34

  suriyelilerin çoğunlukta olduğu illerden diğer yerlere alt bölge tayini yapılmayacağını karar alan planlama istihdam komisyon kararı bu yıl da alındı mı acaba, bu karara internette ulaşamadım. ama yine de alt bölge tayini istedim.

 • özge :

  29 Mayıs 2017-11:59

  alt bölge tayini için kabul koşulları nedir bilen var mı acaba?