Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Genel, Güncel 21 Temmuz 2017 1311 Görüntüleme

Sağlık çalışanları taleplerini ‘ambulans’ ile gönderdi

1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde, sağlık çalışanlarının taleplerini içeren metni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ambulansla gönderdi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, düzenlediği basın toplantısında, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının 4’üncü dönem toplu sözleşmede yer alacak taleplerini açıkladı.

Sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle, yoğun çalışma temposunda halkın sağlık hizmeti alması için görev yaptığını belirten Memiş, bu hizmeti yaparken yıprandıklarını ve ailelerinden ayrı kaldıklarını dile getirdi.

Çalışma süreleri içerisinde sağlık çalışanlarının şiddete ve tacize maruz kaldıklarını ifade eden Metin Memiş, sağlık çalışanlarının her durumda milletin yarasını sardığını ifade etti.

Memiş, 15 Temmuz darbe girişiminde sağlık çalışanlarının yaralılara ilk müdahaleyi yaptığını ve o gece Türkiye’nin her yerinde çalışanların mesai kavramı gözetmeden çalıştığını söyledi.

1 Ağustos’ta 4’üncü dönem toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağını ifade eden Metin Memiş, “Biz de sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini yetkili sendika olarak masaya taşıyacağız ve sorunlarını çözmek için mücadele edeceğiz. Sorunlarını çözmek, taleplerini kazanıma dönüştürmek için masada olacağız.” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, sağlık çalışanlarını sedyede yatan hastaya benzeterek, “İyileşmesi ve şifa bulması, onların taleplerinin karşılanmasına bağlıdır. Biz hastamızı toplu sözleşme masasına taşıyacağız ve iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu taleplerini kazanıma dönüştürmek için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

Memiş, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının toplu sözleşme masasında dile getirecekleri taleplerine ilişkin şunları kaydetti:

“Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının zam ve tazminatları artırılmalıdır. Özel hizmet tazminatları 15 puan artırılmalıdır. 15 puanlık artış, maaşlara 146 lira artış sağlayacaktır. 5, 6 ve 7’nci bölgeler için ek puanlar, 10 puan artırılmalıdır. 10 puanlık artış yaklaşık 100 liralık artış sağlayacaktır. İstanbul’da görev yapanlara 30 puanlık artışın karşılığı da 239 liradır.

İş güçlüğü, iş riski ve temininde güçlük zamları 2 bin puan artırılmalıdır. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek göstergeleri 600 puan artırılmalı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilmelidir. Ek ödemeler, emekliliğe yansıtılmalıdır. Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf olmalıdır. Döner sermaye katsayıları artırılmalıdır. Süt izni ve yıllık izinlerde döner sermaye kesintisi yapılmamalıdır. Ambulans kullanan personelin tavan ek ödeme katsayıları artırılmalı ve bu çalışanlara ek puan verilmelidir.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yıpranma payı verilmelidir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanın sağlık giderleri, 6 ay süre ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değil bizzat şiddet uygulayan kişi tarafından ödenmelidir.”

Metin Memiş, konuşmasının ardından sağlık çalışanlarının taleplerini içeren dosyayı, sedyedeki sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını temsil eden kişiye verdi. Daha sonra üzerinde toplu sözleşme yazan ambulans, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.