Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Genel, Sağlık Bakanlığı 12 Mart 2016 5718 Görüntüleme

Sağlık Bakanlığı, yeni teşkilat yasa taslağı

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat yapısında yapılacak olan yeni düzenleme Meclise gönderilecek. İşte o teşkilat yasasında meydana gelecek değişikliklerin ayrıntıları…

Ancak Sağlık Bakanlığına merkez ve taşrada bağlı bu üç ayrı yapıdaki en önemli sorun yetki karmaşası olarak karşımıza çıktı. Hangi kurum hangi kurumun üstü ya da hangi kurum hangi kuruma bağlı gibi karmaşalar yüzünden geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, illerde ki yetki karmaşasını ortadan kaldıracak çatı yönetici oluşturacaklarını ifade etmişti. Ayrıca illerde ki Halk Sağlığı Müdürlüklerinin kapsamını daha da genişleterek Halk Müdürlüklerini, Halk Sağlığı Genel Sekreterliğine dönüştüreceklerini ve bu konunun 2016 Mart ayında Meclise geleceğini ifade etmişti.

Meclise sunulacak Torba Yasa içerisinde yer alacak Sağlık Bakanlığında meydana gelecek yeni teşkilat yasa taslağı netleşti. Buna göre Sağlık Bakanlığının illerde ki taşra teşkilâtı İl Sağlık müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastane Birliği Sekreterlikleri olarak üç ayrı kurum değil artık tek başına sadece İl Sağlık Müdürlükleri olacak. Yani Bakanlığın taşra teşkilâtı, illerde kurulan il sağlık müdürlükleri ile buna bağlı kamu hastaneleri genel sekreterliği ve halk sağlığı genel sekreterliğinden oluşacak. İl Sağlık Müdürleri Bakanlığın ildeki temsilcisi ve Valinin Sağlık Müşaviri olacak.

Ayrıca illerde Halk Sağlığı Müdürlerinin yerine Halk Sağlığı Genel Sekreterlikleri kurulacak. İllerde kurulacak Halk Sağlığı Genel Sekreterleri, İl Sağlık Müdürüne sorumlu olmak kaydıyla kurumun İldeki yönetim görevini yerine getirecek. Halk sağlığı genel sekreteri, tıp alanında doçent veya profesör unvanlı tabip, uzman tabip veya tıp alanında doktora yapmış tabip ya da hukuk, kamu yönetimi, işletme ve sağlık yönetimi alanında lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almış tabip olması gerekmektedir. Halk Sağlığı Genel Sekreterlikleri bünyesinde Aile Hekimliği, 1.Basamak Sağlık Hizmetleri ve İdari Malî Hizmetler Başkanlıkları kurulacak.

Aile hekimliği ve 1.basamak sağlık hizmetleri başkanı olabilmek için en az 5 yıllık iş tecrübesine, İdari mali hizmetler başkanı olabilmek için az dört yıllık eğitim veren fakültelerden mezun ve en az 5 yıl iş tecrübesine sahip olmak gerekecektir. Bu şekilde yetkilendirilen personel sözleşmeli personel statüsünde olacak ve Halk Sağlığı Genel Sekreterinin teklifi ile İl Sağlık Müdürü ile sözleşme imzalayacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.