Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Genel 16 Nisan 2016 8517 Görüntüleme

Nöbet tutamaz raporu Olan Hafta Sonu Çalıştırılabilir mi?

Nöbet tutamaz raporu Olan Hafta Sonu Çalıştırılabilir mi. Hafta sonu mesaide çalışabilirmi

İlçe Devlet Hastanesi’nde Hemşire olarak görev yapan davacının, sağlık sorunu nedeniyle nöbet tutamazı olmasına rağmen hafta sonlarında mesai dışı çalıştırılmak istenmesi üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

Hemşire kendisi ile aynı durumdaki diğer personele yapılan uygulamanın kendisine yapılmadığı, idarenin nöbet hizmetinin adının mesai olarak değiştirilmek suretiyle sağlık kurulu raporunun etkisizleştirmeye çalıştığı ve bu nedenle bu işlemin iptali için dava açmıştır.

Davayı görüşen idari mahkeme, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği hükmü uyarınca da normal mesai saatlerinin hafta içi sekiz saatlik bir çalışmayı kapsadığı, ancak hastane hizmetleri günün yirmidört saatinde devamlılık gösterdiğinden normal mesai saatleri dışındaki saatlerin ve hafta sonu günlerinin (Cumartesi ve Pazar günleri) nöbet ve yatan hastaların bakımı hizmetleri ile sürdürüldüğü, hafta sonu günlerinde memurların yapacağı sağlık hizmeti nöbet olarak isimlendirilmekle, hafta sonu 08:00-17:00 saatleri arasındaki çalışmanın, “hafta sonu normal mesai saatleri” olmayıp nöbet hizmetinin içinde değerlendirilebilecek bir zaman dilimi olduğu ve davacının bu saatler arası nöbet kapsamında bulunan acil nöbeti hizmeti verdiği anlaşılmıştır.

Bu durumda, davacı hakkında normal mesai saatleri haricinde çalışmasının ve nöbet tutmasının uygun olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporu olmasına rağmen, mesai dışı çalışma (nöbet hizmeti) olduğu hususunda şüphe bulunmayan Cumartesi günleri 08:00-17:00 saatlerindeki çalıştırılması uygulamasının sona erdirilmesi yönünde karar verdi.

Nöbet tutamaz raporu Olan Hafta Sonu Çalıştırılabilir mi ile ilgili mahkeme kararı için tıklayınız

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.