Memurlar Bayram İkramiyesi İstiyor ! İkramiye Memurların da Hakkı | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel, Güncel, Sendika-Dernek 28 Mayıs 2019 1714 Görüntüleme

Memurlar Bayram İkramiyesi İstiyor ! İkramiye Memurların da Hakkı

BASK; Genel Başkan Bayram ZENGİN ve genel sekreter M. Alper ÖĞRETİCİ imzasıyla Cumhurbaşkanı Sn. R. Tayyip ERDOĞAN’a 14 Mayıs 2019 tarihinde bir mektup göndererek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istedi.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “BASK” tarafından yapılan açıklamada Genel Başkan Bayram Zengin ve Genel Sekreter Mehmet Alper Öğretici imzasıyla Cumhurbaşkanı Sayın Recek Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderilerek, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istendi. BASK Genel Sekreteri M. Alper ÖĞRETİCİ’nin açıklamaları şu şekildedir: Ramazan Bayramına öncesinde memurlara ikramiye verilmesi için BASK olarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektupla talebi iletildi. Sayın Cumhurbaşkanının memurların bu haklı talebine cevap vermesini bekliyoruz.

BAYRAMLARIN KAZANANI BANKALAR

Ramazan ayı, tabiatı gereği ilave gıda harcamalarının yapıldığı bir aydır. Gelenek ve göreneklerinin yaşatılması bakımından dini bayramlar yeni ve ilave harcamalar nedeniyle ertelenemez giderlerin yapıldığı günlerdir.Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak, giderken eli boş gitmemek de geleneklerimizin bir parçasıdır.

Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç ödemek zorunda kalmaktadır. Bayramların kazananı bankalar olmaktadır.Ayrıca okulların tatil döneminin başlaması ve yaz mevsimi dolayısıyla özellikle çocukların ailece tatile çıkma baskısı, ebeveynleri bunaltmaktadır. Bayram harcamalarının karşılamak, aile büyüklerine el boş gitmemek, sıla-i rahim yapmak, bu şartlar altında mümkün değildir. Bu nedenlerle, Ramazan Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz. İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağına saplanmaktan kurtaracaktır.

İKRAMİYE MEMURUN DA YASAL HAKKIDIR

Bilindiği gibi, 29 Ocak 2019 tarih ve 682 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere verilecek ilave tediyenin (İKRAMİYE) ikinci taksiti, Ramazan Bayramı öncesinde ve Bayram tatilinin başlangıcında 31 Mayıs 2018 Cuma günü ödenecektir. İlave tediyeden (ikramiyeden)  kadroya geçirilen taşeron işçileri de yararlanacaktır. 7143 sayılı Kanun uyarınca tüm emeklilere 1.000’er TL ikramiye ödenmesine devam edilmektedir. Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanı sıra “Denge Ödeneği” adı altında ve 750 TL tutarında 7. ikramiye vermektedir.

BU DURUMDA İKRAMİYE ALMAYAN TEK KESİM MEMURLAR OLMAKTADIR

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir. Sözde yetkili memur sendikalarına, işçi sendikalarının başarı, beceri ve deneyiminden ders almaları ve toplu sözleşme masasında ciddi, kararlı ve cesur olmalarını tavsiye ediyoruz. Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen 17 yıldan beri toplu pazarlık gündemine girememiş olması kamu görevlilerini üzmekte ve rencide etmektedir.

3 MİLYON 250 BİN KAMU GÖREVLİSİ BU BAYRAM MÜJDESİ BEKLİYOR

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz açıklaması yapıldı. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir.Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının ve Hükümetin; Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılması haklı beklenti ve talebimizi görmesini ve karşılaması istendi. Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir. 3 milyon 250 bin kamu görevlisi bu bayram müjdesini beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanının ve Kabinenin duyarlılık göstermesini, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılamasını, memurları bankaların kıskacından kurtararak rahatlatması bekleniyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.