Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devleten yapılacak

Sendika üyelik ve istifa işlemleri e-Devlete alınıyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yap
Ana Sayfa Genel, Güncel, Hekim 10 Ekim 2015 1434 Görüntüleme

Mecburi hizmeti uzatmak için verilen sözleşmeli kadrolarda branş şoku!

Sağlık Bakanlığı tarafından mecburi hizmet süresi sona eren hekimlerin görev sürelerinin uzatılması için 5 bin hekime verilen kadrolardaki branş ayrımı hayal kırıklığı yarattı. Hekimler branş ayrımı yapılmasının çalışma barışını bozacağı gerekçesiyle düzeltilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu illerinde mecburi hizmet süresi sona eren hekimlerin görev sürelerinin uzatılması için 5 bin hekime “çakılı kadro” vereceğini Eylül ayı başında açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş yaptığı açıklamada “Orada çalışan hekimlerimizin bazılarının hasta sayıları fazla değil o yüzden döner sermayeleri düşük olabiliyor. Gelirleri de batıya göre az olabiliyor. Çakılı kadro dediğimiz 4924 dediğimiz bir kadro sistemi var bunların fiks bir maaşları var. Herhangi bir performansa bağlı değil. Tamamen net bir maaşları var. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne veya kritik bölgelere şehirler dahil yaklaşık 5 bin kadroyu düşünüyoruz. Bunların ücretleri diğerlerinden daha fazla olacak ve döner sermaye derdi de kalmayacak. Hasta gelsin gelmesin paralarını alacaklar.” demişti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün yaptığı bu açıklamanın ardından Kamu Hastaneler Birliği Güneydoğudaki Genel Sekreterlikleri kadroları gönderdi. Ancak kadrolar tüm hekimlere beklenirken sadece bazı branşlara kadroların açıklanması, sözleşme yapmayı düşünen hekimler arasında hayal kırıklığı yarattı.

Kadroların açıklanmasının ardından Medimagazin’e ulaşan hekimler memnuniyetsizliklerini şu şekilde ifade etti:
“Aynı hastanede aynı iş yükünü paylaşan, odaları yan yana olan bir bölüm, sizin bölümünüzden tam iki kat fazla maaş alacak. Düşünün kardiyoloji ve dahiliye branşındaki tüm hekimlere bu hakkı veriyorsunuz ama yine dahiliye branş olan göğüs hastalıklarındaki hiçbir doktora bu hakkı vermiyorsunuz. Genel cerrahi branşında tüm hekimlere sözleşmeli hakkı veriyorsunuz ama yine Cerrahi branşlar olan ortopedi ve Üroloji gibi bölümlere bu hakkı vermiyorsunuz. Böyle bir ortamda çalışma barışından, çalışma huzurundan bahsedilebilir mi? Böyle bir ortamda adaletten bahsedilebilir mi? Madem elinizde sınırlı bir kadro var, bunu sadece bazı başlara değil tüm branşlara adaletli bir şekilde dağıtsanız olmaz mı?”

Hekimler yine Medimagazin’e yazdıkları mektupta Kamu Hastaneleri Kurumu Yeni Başkanından ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarından bu konuda bir düzeltme talep ettiklerini dile getirdi.

Hangi bölümler verildi, hangisine verilmedi?

4924

DR.İBRAHİM ERSOY, MEDİMAGAZİN

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.