18-29 Aralık 2017 Tarihlerinde Değerlendirilecek Hastanelerin Listesi

18-29 Aralık 2017 Tarihlerinde Değerlendirilecek Hastanelerin Listesi

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından 04-29 Aralık 2017 Sağlıkta
Ana Sayfa Genel, Güncel, Manşet kenarı, Özlük Haklar 24 Ekim 2015 2506 Görüntüleme

Kamu Hastaneleri ile Halk Sağlığı arasında becayiş mümkün mü?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Karşılıklı olarak yer değiştirme” başlıklı 73 üncü maddesinde “Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.” hükmü yer almaktır.
Söz konusu hükümde

Aynı kurumda çalışan başka başka yerlerdeki

Aynı sınıftaki memurlarının karşılıklı olarak yer değiştirebilecekleri

Amirin uygun bulmasına bağlanmıştır.

Aynı kurum ibaresinden anlaşılması gereken: bakanlığın ana hizmet birimleri ve farklı yerlerde çalışan devlet memurlarının anlaşılması gerekmektedir. Örnek verecek olursak tarım bakanlığında Trabzon’da görevli memuru ile Hatay’da bulunan memurunun karşılıklı olarak yer değiştirmesidir.

Farklı şehirlerde teşkilatı bulunan müsteşarlık, genel müdürlük veya diğer kurumlar anlaşılmalıdır.

Bakanlığın bağlı ve ilgili kuruluşları bakanlık ile aynı kuruluş değildir.

Farklı kurum ve kuruluşlarda bulunan aynı unvandaki memurların yer değiştirmeleri 657 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi hükmü çerçevesinde kurumların muvafakatı ile nakil ile mümkün olabilir.

Yer kavramı:
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 62 maddesinde “Bu maddede geçen “yer” deyiminin kapsamı İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte belirtilir.” bulunmaktadır.
Söz konusu Maddenin son fıkrasında yer alan hüküm gereğince belirlenmesi gereken “yer” tanımı belirtilen kurumlarca belirlenmemiştir. Ancak, mevzuatımızda yer tanımı 6245 sayılı Harcırah Kanununda tanımlanan “ikamet mahalli dışındaki yer” anlaşılmakta ve uygulanmaktadır.
http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.6245.pdf

6245 sayılı Harcırah Kanununun 10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi ile değişik 3 üncü maddesinin g ve h bentlerinde “g. Memuriyet mahalli: Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri;”
“h. Başka yer: Yukarıda (g) fıkrasında yazılı memuriyet mahalli dışındaki yerleri;”
ifade eder.”
hükmü yer almaktadır.

Harcırah Kanunu Genel Tebliği yayımlandı

Becayiş için genel olarak düzenlenmiş genel bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak kurumların atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde konuya ilişkin düzenlemeler bulunabilmektedir.

Sitemizin Becayiş Bölümü

2/11/2011 tarihli ve 28103 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 663 sayılı Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin “Bağlı Kuruluşlar” başlıklı Altıncı Bölümünde bağlı kuruluşlar
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu
Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
olarak sayılmış bulunmaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca:
Becayişin aynı kurumun farklı yerlerdeki memurları arasında yapılabileceği,

Karşılıklı olarak yer değiştirmek isteyen devlet memurları, kurumsal mevzuatlarında varsa belirlenmiş olan usule uyması gerektiği,

Yer kavramı hususunda 6245 sayılı Kanunun mezkur hükümleri ile tebliğ hükümlerine riayet edilmesi gerektiği,

Sağlı bakanlığının bağlı kuruluşlarının aynı kurum olarak kabul edilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı,

Aynı yerdeki fakat farklı kurumlardaki personelin 657 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi hükümleri çerçevesinde naklen atanmalarının mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.