Hemşirelik Eğitimimizi Gözden Geçirmeliyiz | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel, Güncel, Hemşire, Medya'dan Haberler 12 Ekim 2017 1437 Görüntüleme

Hemşirelik Eğitimimizi Gözden Geçirmeliyiz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç, “Hemşirelik eğitimcileri olarak mezunlarımızın hızla gelişen bir sağlık sistemiyle uyumlu, bilgi ve becerilerle donanmaları gerektiği gerçeği sürekli olarak hemşirelik eğitimimizi gözden geçirmemizi zorunlu kılmaktadır” dedi.

OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından düzenlenen “Uluslararası Karadeniz Hemşirelik Eğitim Kongresi (International Congress of Black Sea Nursing Education-ICOBNE)” başladı. Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez düzenlenen “Uluslararası Hemşirelik Eğitimi Kongresi” Samsun’da bir otelde yapıldı. İki gün sürecek olan kongreden önce dün gerçekleştirilen “Bakım Davranışları Geliştirme Kursu” katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Ana teması, “Öğrencilere hemşire gibi düşünme ve davranma becerisi kazandırma, yenilikçi yollar geliştirmek için bir davet” olarak belirlenen kongrede yerli ve yabancı 24 farklı üniversiteden 200’e yakın akademisyen, klinisyen ve öğrenci hemşire katılıyor.

“Hemşirelik eğitimimizi gözden geçirmeliyiz”
Kongrede açılış konuşması yapan Kongre Başkanı ve OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç, “Hemşirelik eğitimcileri olarak mezunlarımızın, hızla gelişen bir sağlık sistemi ile uyumlu bilgi ve becerilerle donanmaları gerektiği gerçeği, sürekli olarak hemşirelik eğitimini gözden geçirmemizi zorunlu kılmaktadır. Yaşam ve hasta memnuniyetini içeren bilim anlayışıyla hemşirelik artık nereye gitmek istediğini daha iyi biliyor. Eksik olan parçasının tamamlandı ve bir bütün olma konusunda hızla mesafe alıyor. Kongre kapsamında yer alacak hemşirelik çalıştayı ile ulusal düzeyde hemşirelik eğitimindeki sorunlara çözüm getirmeyi amaçlıyoruz. Bu kongre de profesyonel hemşire yetiştirmenin önündeki engelleri aşmak için bir çağrı. Genç bir disiplin olarak geçmişten getirilen mirasın ağır yükünü taşıyarak hem sınırlarımızı oluşturmak hem de sağlık bakımını kaçınılmaz bir şekilde şekillendiren güçlü sosyal değişikliklere ayak uydurmak zorundayız. Hemşirelik eğitimcileri olarak mezunlarımızın hızla gelişen bir sağlık sistemiyle uyumlu, bilgi ve becerilerle donanmaları gerektiği gerçeği sürekli olarak hemşirelik eğitimimizi gözden geçirmemizi zorunlu kılmaktadır. Pazar odaklı rekabetçi bir sağlık ekonomisine doğru hareket, değişen nüfus özellikleri ve nüfusun çeşitliliği sağlık ve bilgi teknolojisindeki hızlı atılımlar, kalifiye hemşirelik eğiticilerinin ve kadrolarının yetersizliği bu değişim kuvvetlerinin en güçlü olanları olarak öne çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

“Türkiye üniversite düzeyinde temel hemşirelik eğitimi veren 5 Avrupa ülkesinden biri”
Hemşireliğin insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu belirten OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Kılıç, “Mesleğin önemi hemşirelik doğanın en değerli varlığı insanın kendisine yeterli olamadığı durumlarda; onun eli, ayağı, gözü olabilen, onu koruyan, kollayan, onun savunuculuğunu yapan, bir konumda olmasından kaynaklanmakta. Bu yüzden hemşirelerin özenle yetiştirilmesi; topluma kaliteli hemşirelik hizmeti verilmesinde, kendilerini yetkin ve yeterli kılacak; bilişsel duyuşsal davranışların ve teknik becerilerin kazandırılması zorunludur. Ülkemizde yüksek öğretimde hemşirelik eğitimi başladığı 1955 yılından beri önemli bir mesafe kaydetmiştir. Türkiye üniversite düzeyinde temel hemşirelik eğitimi veren 5 Avrupa ülkesinden biridir” diye konuştu.

Hemşireliğin çok önemli bir meslek olduğunu belirten OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, bir akademisyen ve sağlık hizmeti kullanıcısı bir birey olarak hemşirelik mesleğinin ve eğitiminin önemini vurguladı. Ceyhan, katılımcılara kongre sonunda hemşirelik mesleğinin ve eğitiminin gelişimine katkıda bulanacak politika önerileri geliştirmeleri çağrısında bulundu.
Açılış konuşmalarının sonrasında Doç. Dr. Yakup Alper Varış yönetiminde OMÜ Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Türk Halk Müziği Topluluğu müzik dinletisi ve Ali Ertürk yönetimindeki Karadeniz Yöresi Ekibi oyunları kongreye renk kattı. Kongrenin birinci gününde yer alan konferans ve panellerde “Bakım Davranışının Öğretiminde Kuramdan Eyleme”, “Hemşirelik Eğitiminde Toplumsal Cinsiyet”, “Öğrencinin Profesyonel Sosyalizasyonu”, “Hemşirelik Tanılarının Öğretimi” konularına yer verildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.