Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Genel, Güncel, Hemşire, Özlük Haklar 18 Haziran 2017 1992 Görüntüleme

Hemşirelerin Sorunları Meclis Gündeminde

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, hemşirelerin hak ve taleplerini meclis gündemine taşıdı. MHP MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul  Hemşirelerin Problemleri ve Mağduriyetlerini dile getirdi.

Selim Yurdakul; “Genç ve eğitimli Türk gençlerinin işsiz geçirdiği her bir gün Türk Milletinin geleceğinden çalınmaktadır. Bu kaybın durdurulması için Türk gençlerinin eğitime katılımları sağlanmalı ve akabinde eğitimli Türk gençlerinin istihdamını sağlayacak programlar devreye alınmalıdır. Özellikle Türk Sağlık Sisteminin en önemli unsurlarından biri olan sağlık personelinin eğitimi için bir seferberlik ilan edilmeli ve her bir personel en üst düzeyde eğitim seviyesine ulaştırılmalıdır ancak hükümetin yanlış politikalarının sonucunda sağlık meslek lisesi mezunu hemşireler, diğer bir deyişle orta öğretim hemşireler yüksek öğretimden mahrum bırakılmışlardır. Lise eğitimleri sırasında üniversite sınavlarına yönelik yeterli eğitim alma imkanı sağlanmayan hemşirelere bir de kamu atamalarında hakkaniyet ölçüsünde kontenjan ayrılmaması, hükümet sağlık ve eğitim alanındaki yanlış politikalarının sorgulanmasını zorunlu kılmaktadır. İyiye ve doğruya ulaşmak için idareciler, mağdur vatandaşların sorunlarına ve siyasi partilerin görüşlerine daha duyarlı olmalıdır” dedi.

110 BİN HEMŞİRE MERAKLA BEKLİYOR

Sağlık Bakanına yönelttiği sorularla ortaöğretim hemşirelerin mağduriyetlerini açıklayan MHP’li Yurdakul, sağlık alanında yapacağı alımlarda ön lisans ve lisans mezunlarına öncelik tanıyacağını ve bu yolla sağlıkta kaliteyi artırmayı planladığını ifade eden hükümete, bu hedefi gerçekleştirebilmek için 110 bin kadar orta öğretim mezunu hemşirenin yükseköğretime katılabilmesi için fırsat ve kolaylıklar tanınması ya da kamu sağlık hizmetlerinde yer alma arzularını gerçekleştirebilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

ÖNCE TEŞVİK ETTİLER ŞİMDİ ORTADA BIRAKTILAR

Yaptığı basın açıklamasında AKP hükümetinin, özel sağlık meslek liselerini teşvik ettiğini hatırlatan Yurdakul; “Yüksek meblağlarla özel sağlık meslek liselerinde okuyanların ve mezun olanların aldıkları meslek amaçlı eğitim programı, bu kardeşlerimizin üniversite sınavlarında başarılı olmalarına yetmiyor. Bu nedenle bugün işsizlikle mücadele etmek zorunda kalan sağlık personelinin ve onları bin bir emekle ve hatta borçla bu okullara gönderen ailelerinin mağduriyetleri çok büyük. Oysa AKP bir dönem özel sağlık meslek liselerini destekleyerek aileleri ve çocukları çoğu zaman meslek garantisi imalarıyla bu okullara yönlendirdi. Tüm bunlardan sonra bugün itibariyle kamu yaptığı hemşire alımlarında buradan mezun olanları görmezden geliyor. Tabiki yüksek öğrenim mezunu hemşireler sağlık hizmetlerinde kalite artışını sağlar ancak AKP hükümeti mağdur ettiği ortaöğretim hemşireleri ve ailelerinin mağduriyetlerini gidermelidir” dedi.

 

 

Kapsamhaber.com

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.