Sağlık çalışanlarına erken emeklilik yolu

Sağlık çalışanlarına erken emeklilik yolu

Sağlık çalışanlarına erken emeklilik yolu. Sağlık çalışanları erken emeklilik imkanına kavuştu. Sağlıkçıl
Ana Sayfa Genel, Güncel, Sendika-Dernek 4 Ağustos 2018 1058 Görüntüleme

Hekim dışı sağlık personellerine üvey evlat muamelesi

Hekim dışı sağlık personellerine üvey evlat muamelesi

Başkan Yıldırım’dan Sağlık Bakanlığa Çağrı

Sağlık – Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım doktorların emekli maaşlarına yapılması ön görülen zamları yerinde bulduklarını ve bu karara çok sevindiklerini fakat çalışma ve emeklilik koşullarının iyileştirilmesi hususunda zammın tüm sağlık personelini kapsaması gerektiğini söyledi

Yıllardır Sağlık Bakanlığı’nın öz evlatlarını kayırmasını doğal karşılıyorum lakin öz olamasak da, her ortamda üvey evlat muamelesi gören hekim dışı personelleri de artık görün diyoruz. Avrupa ülkelerindeki hekimler, hemşireden iki kat fazla maaş alırken, günümüz Türkiye’sinde bu makas kapanmayacak kadar açılmış sadece ve sadece nöbet ücretleri ile geçinen sağlık çalışanları durumundayız. Biz fazlasını değil sadece hak ettiğimizi istiyoruz” dedi.

Çözüm bekleyen birçok konunun olduğuna vurgu yapan Başkan Özgür Yıldırım, “Çözüm odaklı sendikacılık anlayışıyla dün olduğu gibi bugünde doğruya doğru, yanlışa yanlış dememiz gerektiğine inanıyorum.

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle özellikle kamuda hantal işleyen bürokrasi mekanizmanın hız kazanıp birikmiş sorunların çözümü artık kaçınılmazdır. Yıllarca söyledik, dilimizde tüy bitse de Sağlık Bakanlığı’nın, sağlığın ekip işi olduğunu, bu ekibin başının değerli hekimlerimiz olmasına rağmen, hekim dışı tüm sağlık ve idari personelin sorunlarının görmezden gelinmesi, bir sendikacı olarak, bir sağlık çalışanı olarak kabul edilebilir bir şey değildir. Çözüme kavuşması gereken o kadar çok şey var ki; hasta memnuniyeti yüzde 39’dan yüzde 78’e çıkıyorsa eğer, burada tüm sağlık sisteminde çalışan, emek verip hakkını alamayan, hekiminden hemşiresine, röntgen teknisyeninden laborantına, tıbbı sekreterinden hizmetlisine, memurundan veri giriş personeline kadar herkesin büyük katkısı vardır. Gelişen, büyüyen, güçlü Türkiye’ye yakışmayan bu görmezlik sağlık çalışanlarını yıpratıyor, tüketiyor ve açıkçası her anlamda bitiriyor. Beş yıldır mücadele ettiğimiz bakanlık bürokrasinde bir arpa boyu yol alamadığımız yıpranma payı beş yıla bir yıl talimat verilmesine rağmen, neden altı yıla bir yıl öngörülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık çalışanlarına verdiği yıpranma payı taahhüdünün neden diğer yıpranma payı olan kamu personelinden ayrı tutulduğu anlaşılamamaktadır. Açıkçası bu kabul edilemez. Edilirse;  geçmişe dönük olmalı. Geçmişte çalışanlar ve hala mesai arkadaşlarımız olanlar bunu hak etmeyecek mi? Büyük düşünen, güçlü Türkiye’ye yakışmıyor” diye konuştu.

ÜVEY EVLAT 

Torba yasa içerisinde hekimler için öngörülen rakamların sevindirici olduğunu kaydeden Yıldırım,

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.