Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Genel, Özlük Haklar 29 Ekim 2015 1685 Görüntüleme

‘Döner sermaye sorunu tamamen çözüldü’

Sağlık Sen‘den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun 21.08.2015 Tarih ve “Aylık Gelir ve Dağıtılacak Ek Ödeme” konulu yazısına istinaden başlayan sağlık personelinin döner sermaye mağduriyeti tamamen çözüldü

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 21.08.2015 tarih ve “Aylık Gelir Ve Dağıtılacak Ek Ödeme” konulu yazısında özetle sadece Sabit Ek Ödeme miktarı  Döner Sermaye Komisyonunun maksimum karar alabileceği   miktarı aşıyorsa Döner Sermaye Komisyonunda, Performansa Dayalı Ek Ödeme için karar alınmaması; Sabit ek ödeme miktarı Döner Sermaye Komisyonunun maksimum karar alabileceği miktarın altında kalıyorsa Sabit Ek Ödeme ile bu tutar arasındaki fark kadar Performansa Dayalı Ek Ödeme yapılması için Döner Sermaye Komisyonunda karar alınması gerektiği vurgulanmıştı. Buna göre Türkiyede yaklaşık 120 hastane hiç döner sermaye dağıtamayacak seviyeye gelmekte, yaklaşık 500 civarında hastane ise daha az ek ödeme dağıtarak sağlık çalışanları mağdur olmaktaydı.


Hazine payının %15 ten % 1 e düşürülme yetkisi Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nda idi. Sendikamızın girişimleri ile tüm genel sekreterliklere ulaşılmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmış bu mağdur olan hastanelerin hazine payının düşürülmesi sağlanarak  bu mağduriyetler azaltılmış fakat tam olarak  çözüm olmamıştı.
Bu mağduriyeti tamamen çözmek için “209 sayılı kanunun 5. Maddesine göre Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu fıkrada öngörülen oranları kamu hastane birlikleri bazında hesaplamaya da yetkilidir; ancak bu hâlde dahi yüzde elli oranı, her bir sağlık tesisi bazında yüzde altmış beşi geçemez.” Hükmü gereğince hazine payının düşürülmesi yanında genel sekreterliklere mağdur olan hastanelere %65 e kadar dağıtma yetkisinin verilmesinin sorunu tamamen çözeceği sendikamızca değerlendirilmiştir.

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu, sendikamızın girişimleri sayesinde hazine payının düşürülmesi yanında Genel Sekretrliklere de %65 e kadar döner sermaye dağıtma yetkisini vermiş olup sağlık personellerinin döner sermaye mağduriyetleri tamamen çözüme kavuşturulmuştur.

Tüm sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.