Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel 9 Aralık 2018 1394 Görüntüleme

Döner sermaye sağlıkçıya dönmüyor!

Döner sermaye sağlıkçıya dönmüyor!

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, “Hemşireler, laborantlar, röntgen teknisyenleri, teknik hizmetler, memurlar ve hizmetli personel, haksız ve adaletsiz döner sermaye uygulamasından hakkını alamamakta ve ağır iş yükü altında ezilmektedir” dedi.

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, “Hemşireler, laborantlar, röntgen teknisyenleri, teknik hizmetler, memurlar ve hizmetli personel, haksız ve adaletsiz döner sermaye uygulamasından hakkını alamamakta ve ağır iş yükü altında ezilmektedir” dedi.

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, Ordu genelinde yaşanan döner sermaye sorunlarının devlet hastanelerinde de yaşanmaya başlandığını açıkladı. Doktorundan hemşiresine, sağlık memurlarına kadar tüm sağlık çalışanlarının sakız parası denecek kadar az döner sermaye aldığını ileri süren Başkan Zengin, döner sermaye sistemindeki adaletsizliklerin ve haksızlıkları giderilmesini istedi. Çalışma barışını bozan, çalışanları mutlu edecek ve beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliğinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Zengin, “Sağlık çalışanlarının kanayan yarası ve adaletin bir türlü tesis edilemediği döner sermaye sistemi ile ilgili şikayetler sık sık dile getirilmektedir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi olmayıp temelinde değişikliklerle düzeltilebilecek bir haldedir. Kısacası pansuman tedbirler işe yaramamakta, iyi bir cerrahi operasyon şart gözükmektedir. Hiç kimseden lütuf veya ekstra bir şeyler talep etmiyoruz. 6-7 yıl önceki performansa dayalı döner sermaye ödemelerini mumla arıyoruz. Türkiye büyürken, hastanelerde daha çok işlem yapılırken nasıl oldu da bu ödemeler yok olup gitti, mantıklı ve makul bir izah istiyoruz. Ortada da böyle bir zaruret varken bakanlığın bu işin üstünde durmaması döner sermaye sorunu ile ilgili adım atılmaması kabul edilmezdir” diye konuştu.

Trajikomik ödemeler yapılmakta

Başkan Fatih Zengin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün hekim dışı sağlık personeli arkadaşlarımız için performansa dayalı döner sermaye ek ödemesi sadece içi boş bir ödeme haline gelmiştir. 3 TL, 5 TL gibi trajikomik ödemeler yapılmaktadır. Çalıştıkça artan döner sermaye ne hikmetse bizde çalıştıkça düşmektedir. Ekonomi biliminin yeni baştan yazılmasına neden olacak bu işin bir çaresine bakılmasını istiyoruz. Hekim dışı personelinde makul bir döner sermaye ödemesi alması bir zarurettir. Adaletin ve alın terinin gereğidir. Sağlık çalışanları döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlamaktadırlar. Küçüle küçüle gözle bile görünmeyecek seviyeye gelen döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle çalışanlar mağdur olmaktadırlar. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışana hakkını ödemeyenlerin omzundadır. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına ve İlimiz idarecilerine sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz.”

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • hemşire saglık mem :

    9 Aralık 2018-19:09

    öncelikle türk sağlık seni tebrik ediyorum ,bir yetkili sendika olan sağlık senin üyesi olarak kendilerine teşekkür ediyorum sağlık seninde bunları görüp utanmasını diliyorum .yıllardır bu tür açıklamalar yapıp duruyoruz ancak hiçbir yetkilinin dikkate almadığı açıktır etki yapmıyor dikkat etmiyor
    nşAllah cumhur ittifakıyla beraber belediyelerde paylaşmalar olurken jestler olurken ileride de bakanlıklarda da böyle bir durum olur da mhp de sağlık bakanlığını alır ve türk sağlık sen tekrardan yetkiyi eline alır .