Bu Birim için Önemli Riskli Birim Kararı | MediGündem
Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Personeli İl İçi Yer Değiştirme Tayin Dönemi Başladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Personelinin İl İçi
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar, Sendika-Dernek 3 Haziran 2017 4652 Görüntüleme

Bu Birim için Önemli Riskli Birim Kararı

Mahkemeden Önemli Riskli Birim Kararı

Kayseri Erciyes Tıp Fakültesi hastanesinde Anjiyo biriminde görevli Türk sağlık-sen üyesi sağlıkçı, döner sermaye ek ödemelerinde riskli birim katsayısından yararlanmak için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine sendika tarafından dava açılmış ve Kayseri 1. İdare mahkemesi davanın reddine karar vermişti.

Söz konusu kararın bozulması amacıyla sendika tarafından Ankara Bölge idare mahkemesine itiraz edilmişti.
İtirazı görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi verdiği kararda Yükseköğretim Kanununda “İşin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak yoğun bakım, doğumhane, yeni doğan, süt çocuğu, yanık, diyaliz, ameliyathane, enfeksiyon, özel bakım gerektiren ruh sağlığı, organ ve doku nakli, acil servis ve benzeri sağlık hizmetlerinde çalışan personel için yüzde 200’ünü geçmeyecek şekilde aylık ek ödeme yapılır.’ Hükmünün yer aldığına dikkat çekti. 

Mahkeme bu hükümde anjiyo biriminin riskli birim olarak sayılmamasına rağmen hükümde yer alan “ İşin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak “  “ve benzeri’ ifadelerine dikkat çekerek anjiyo biriminde herkesçe bilinen çalışma koşulları itibariyle özellik arz eden birimi gibi hizmet vermekte olduğuna vurgu yaptı. Mahkeme kararında anjiyonun söz konusu hükümde yer alan ve benzeri sağlık hizmeti kapsamında değerlendirileceğinin kuşkusuz olduğunu belirterek Kayseri idare mahkemesinin verdiği kararın bozulmasına  ve idarenin talebini red etme işleminin iptaline hükmetti. 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.