Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Özlük Haklar, Yer Değişikliği 30 Eylül 2016 2475 Görüntüleme

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler

Sağlık Bakanlığı tarafından; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelinin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmelikte 30.09.2016 Tarihinde değişiklikler yapıldı.

Yapılan değişikliklerden bazıları özetle şöyle:

1)”Stratejik personel” yeniden tanımlandı: uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı unvanındaki personel de stratejik personel arasına alındı.Stratejik personel özel sektördeki eşinin yanına tayin talebinde bulunamayacaktır.Stratejik personel il içi atamada D ve C grubu esnetmesinden yararlanamayacak. Yine stratejik personel, eşi özel sektörde çalışıyor diye nakil isteyemeyecek.

2)  Personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönergeyle belirlenecek.

3) Personel, sağlık ile ilgili bir alanda en az 4 yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi hâlinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere bir defaya mahsus olmak üzere atanabilecek. Daha önce, 2 yıllık öğrenim görenler de bu şekilde atanabiliyordu.

4)  Eş durumu mazeretine bağlı yer değişikliği usulünde değişiklik yapıldı. Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılacak. Kendi adına çalışanlardan borçlarını yapılandıranlar ile atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu iş yerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınacak. Özel sektörde çalışan eşin atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primi ödenmesi haline ilişkin düzenleme yapılmıştır. Buna göre sigortası iş yerinin merkezinin bulunduğu yerden ödense de, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu iş yerinde en az 2 yıl çalıştığını belgelendirenlerin eşleri de eş durumu tayin talebinde bulunabilecektir.

5) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan kura ile naklen atananlar, bir yıl süresince atanma talebinde bulunamayacak. (sağlık mazereti ve can güvenliği mazereti ile eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birisinin er veya erbaş iken terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olması veya çalışamayacak derecede mâlûl ya da mâlûl olup da çalışabilir durumda olması veya bu durumdaki kamu görevlisi olması durumu hariç)

6) Personelin il içi atamalarıyla ilgili ibarenin yönetmelikte iki yıllık olan kısmı dört yıllık örgün olarak,

7) Atanan personel 1 yıl, aday memurlar ise adaylık süresince atanma talep edemezler. Aday memurların adaylık süresi içinde eş durumundan ve eğitim mazeretinden tayin talebinde bulunma hakkı kaldırılmıştır. Aday memurlar adaylık sürecinde sağlık mazereti, can güvenliği mazereti ve olağanüstü hallerdeki yer değişikliği ve terör eylemleri nedeniyle şehit ve malul yakını olmaktan kaynaklı bir defaya mahsus istediği yere tayin hakkından yararlanabilir.

8) Aday memurların adaylık süresi içinde eş durumundan ve eğitim mazeretinden tayin talebinde bulunma hakkı kaldırılmıştır. Aday memurlar adaylık sürecinde sağlık mazereti, can güvenliği mazereti ve olağanüstü hallerdeki yer değişikliği ve terör eylemleri nedeniyle şehit ve malul yakını olmaktan kaynaklı bir defaya mahsus istediği yere tayin hakkından yararlanabilir.

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği (30.09.2016)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.