Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları ataması ne zaman?

Sağlık çalışanları atamaları, ülkelerin sağlık sistemi ve işleyişi ile ilgilidir. Genel olarak, sağlık ç
Ana Sayfa Genel, Güncel 30 Haziran 2016 4176 Görüntüleme

Akreditasyon Hastanelere Ne Sağlar?

Sağlık kurumlarında sunulan hizmetlere yönelik sürekli gündemde olan en önemli konulardan bir tanesi Sağlıkta Kalite…

Hizmet kalitesinin sağlanması özellikle hizmeti alan hasta ve hasta yakınları için güvenlik ve memnuniyet açısından büyük önem taşıyor.

Ancak sadece hasta ve hasta yakınları açısından değil, hastane yönetimi ve sağlık personeli açısından da kalite önemli bir yere sahip. Hastane çalışanlarının güvenliği ve memnuniyet düzeyleri, iş tatminleri ve motivasyonları açısından olmazsa olmaz unsurlardan.

Konuya yönetici ve yönetim fonksiyonları açısından bakıldığında ise hem hasta hem de çalışanların memnuniyetleri ve güvenliği, hizmetlerin etkin, etkili ve verimli bir şekilde ortaya konulmasını sağlıyor. Bir diğer deyişle sunulan sağlık hizmetinin önceden planlanarak belirlenen amaçlarına, kaynakları en uygun şekilde kullanarak, güvenlik kültürü içersinde ulaşmasını sağlıyor.

Özellikle hizmetlerin istenilen nitelikte ortaya konulmasının kontrolü ve sürekli denetlenerek geliştirilmesi, kalite iyileştirme döngüsünün de olmazsa olmazlarından.

Sağlık Hizmetlerinde Akreditasyon, ISQua ve TÜSKA

Sağlıkta akreditasyon; başta hastaneler olmak üzere sağlık kurumlarının önceden belirlenmiş standartlara uyumlarının, yetkili bir kurum tarafından incelenmesi ve onaylanması süreçlerini içeriyor. Kaliteli hizmet sunumunun sağlanmasına yönelik ortaya konulan akreditasyon programları, genellikle gönüllülük esasına ve uluslararası kabul görmüş belli ilkelere dayanıyor. Uluslararası kabul gören bu ilkelerin sağlanıp sağlanmadığını güvence altına alan en üst kuruluş ise ISQua olarak karşımıza çıkıyor.

ISQua, Dünya Sağlık Örgütü ile resmi işbirliği içerisinde belirlediği ilkeler ile standartları, standartları denetleyecek denetçilere sunulan eğitim programlarını ve akreditasyon hizmeti sunan kuruluşları denetleyerek akredite ediyor. Böylece sağlıkta akreditasyon mikrodan makroya her düzeyde kalitenin uluslararası prensiplerde güvencesi olan bir sistem halini alıyor.

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü, hazırlıkları devam eden ve öncelikle hastanelere yönelik başlatacağı sağlıkta ulusal akreditasyon programını geçtiğimiz günlerde sayfasında duyurdu. Bu açıdan ortaya konulacak akreditasyon programları, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyacak. Daha önce uluslararası farklı kuruluşlar tarafından yüksek fiyatlarla hastanelere sunulan bu hizmetlerin nihayet ülkemiz kaynakları ve tecrübesi ile sunulması ayrıca gurur verici ve sevindirici.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.